Najważniejszym wydarzeniem XXXI Sesji Sejmiku Województwa było pierwsze czytanie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego. W praktyce oznacza to zaprezentowanie radnym województwa projektu strategii wraz z uzasadnieniem. Następnie kluby i komisje Sejmiku przedstawiły swoje opinie i wnioski do strategii, po czym odbyła się kilkugodzinna dyskusja nad zapisami strategii. W dyskusji wziął udział gość obrad Senator RP Stanisław Jurcewicz, który miał do tego prawo zgodnie z przepisami Statutu Województwa Dolnośląskiego.
Pierwsze czytanie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego odbyło się zgodnie z procedurą. Po zakończeniu dyskusji Przewodniczący Sejmiku Jerzy Pokój wyznaczył termin składania dodatkowych wniosków merytorycznych – do 21 lutego 2013 roku. Termin ten został przyjęty przez radnych województwa większością głosów. Głosowanie nad drugim czytaniem i zgaszonymi wnioskami zostało wyznaczone na dzień 28 lutego 2013 roku.
Prawo do składania wniosków merytorycznych ma każdy radny województwa, komisja, klub w sejmiku. Wnioski składane są na piśmie do Przewodniczącego Sejmiku, który kieruje je do właściwych Komisji Sejmiku oraz do wnioskodawców projektu uchwały, którzy mogą ustosunkować się do wniosków na piśmie bądź zadeklarować wolę przyjęcia zgłoszonych wniosków jako autopoprawek. Wnioskodawcy mogą również sami z własnej inicjatywy przedłożyć przed drugim czytaniem dodatkowe autopoprawki. Wnioski i autopoprawki podlegają opiniowaniu przez właściwe komisje.
Projekt Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 został zaprezentowany w październiku 2012 roku na uroczystości z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podczas trwających od 8 października do 18 grudnia 2012 roku konsultacji społecznych nad projektem Strategii odbyło się około 60 spotkań zaplanowanych we wszystkich powiatach na terenie całego województwa, w tym 4 większe konferencje we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu oraz 2 spotkania transgraniczne w Zgorzelcu i Kudowie Zdroju. Łącznie w konsultacjach wzięło udział około 2,5 tysiąca osób. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogli zgłaszać uwagi do projektu Strategii poprzez specjalnie stworzony formularz on-line oraz poprzez tradycyjną pocztę lub na adres e-mail. Dolnoślązacy zgłosili 2095 uwag.
www.umwd.pl