Przedszkole Samorządowe nr 4 w Wałbrzychu funkcjonowało dotychczas przy ul Mącznej 1a. Do tej niewielkiej placówki uczęszczało w ostatnim czasie 64 dzieci. W lutym Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji przedszkola, a teraz zapadła już ostateczna decyzja dotycząca tej placówki. Przedszkole zostanie zamknięte z dniem 31 sierpnia 2023 roku.
- Jest wiele argumentów przemawiających za likwidacja tego przedszkola - mów Anna Elżbieciak-Stec, kierownik Biura Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Wałbrzychu. - Jest to przedszkole bez żywieniowe, 5 godzinne, pracujące na dwie zmiany. Infrastruktura dydaktyczna pozostawia wiele do życzenia i nie sprzyja edukacji przedszkolnej. Kolejnym argumentem jest niż demograficzny. Braliśmy też pod uwagę aspekt ekonomiczny, bo należy pamiętać, że subwencja na jedno dziecko przedszkolne wynosi 1506 złotych rocznie i musimy dokładać do funkcjonowania tego przedszkola.
Gmina Wałbrzych tym dzieciom, które uczęszczają do Przedszkola Samorządowego nr 4, zapewniła miejsca w innych wałbrzyskich przedszkolach. Kadrze pedagogicznej zaproponowano nowe miejsca zatrudnienia i część z tej propozycji skorzystała, część się jeszcze waha, a część postanowiła skorzystać z prawa do emerytury. Ze związków zawodowych, które zostały poinformowane o zamiarze likwidacji przedszkola, zastrzeżenia zgłosiły związki NSSZ Solidarność. Dotyczyły one właśnie tego, czy wszystkie dzieci z likwidowanego przedszkola znajdą miejsca w innych placówkach oraz czy kadra pedagogiczna może liczyć na zatrudnienie. Dolnośląski Kurator Oświaty wyraził pozytywną opinię na temat likwidacji przedszkola.
Głos w sprawie likwidacji zabrali również obecni na sesji rodzice przedszkolaków, którzy bardzo krytycznie ocenili decyzję radnych.
- Dzieci w małym przedszkolu świetnie się czują. Atmosfera tam panująca jest cudowna, a dzieci są szczęśliwe - argumentowali rodzice. - Nasze dzieci są świetne uczone, rywalizują ze sobą, uczą się rzeczy plastycznych, a w większych grupach takich możliwości nie ma.
Argumenty ekonomiczne, a także infrastrukturalne i demograficzne przekonały większość radnych, którzy zagłosowali "za" likwidacją przedszkola. "Za" likwidacją było 19 radnych, nikt nie był "przeciw", "wstrzymały się" 2 osoby.