Rafał Bielski opowiedział o tym, jak ważne jest wypracowanie optymalnego modelu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, nad którymi pracują w naszym kraju przedstawiciele strony rządowej oraz organizacje partnerskie - Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związek Biur Porad Obywatelskich.
Według oceny praktyków, rocznie w naszym kraju z tego typu wsparcia korzysta kilka milionów osób, zarówno tych z rodzin w trudnej sytuacji finansowej, jak i klasy średniej.
Być może już w 2015 roku wejdzie w życie długo oczekiwana ustawa o nieodpłatnej pomocy obywatelskiej i informacji prawnej, dzięki której Polacy zyskają stały i gwarantowany przez państwo dostęp do nieodpłatnego poradnictwa, podobnie jak obywatele innych krajów Unii Europejskiej.
- Do tej pory powstały trzy propozycje rozwiązań systemowych. Wszystko wskazuje na to, że punkty porad prawnych i obywatelskich powstawałyby nie w każdej gminie, ani nie przy sądach okręgowych, ale na szczeblu powiatu – mówi Rafał Bielski.
Jednak, na jaki model ostatecznie zdecydują się rządzący, zależy od tego, jakie środki finansowe na ten cel przeznaczą. Na razie nie wiadomo, czy powiatowe punkty poradnictwa byłyby utrzymywane przez powiaty, czy też świadczenie tych usług byłoby zadaniem zleconym.
Więcej na temat przygotowywanego rozwiązania prawnego można znaleźć na stronie: http://www.ppio.eu/