W następstwie wybuchu śmierć poniósł młody mężczyzna – mieszkaniec budynku. Prokurator przyjął, że powodem umorzenia śledztwa jest śmierć osoby, która zdarzenie to spowodowała.
W toku śledztwa na podstawie zgromadzonych dowodów (w szczególności oględzin miejsca zdarzenia oraz opinii biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu) ustalono, że feralnej nocy doszło do wybuchu ładunku silnego materiału wybuchowego w postaci nadtlenku urotropiny o masie ok. 2,8 kg. Eksplozja nastąpiła w przejściu pomiędzy dwoma mieszkaniami, w mieszkaniu na I piętrze.
Na miejscu zdarzenia zabezpieczono substancje chemiczne takie jak: urotropina, nadtlenek wodoru, kwas cytrynowy, z których w warunkach domowych można otrzymać materiał wybuchowy w postaci nadtlenku urotropiny. Materiał ten jest bardzo wrażliwy na proste bodźce mechaniczne i termiczne. Na posiadanie, gromadzenie lub przetwarzanie wskazanych substancji nie jest wymagane zezwolenie. Natomiast takie zezwolenie jest wymagane na wyrabianie substancji wybuchowej takiej jak nadtlenek urotropiny.
W chwili wybuchu w budynku przebywało łącznie 6 osób.
Ustalenia śledztwa pozwoliły na przyjęcie jako najbardziej prawdopodobnej wersji, że do wybuchu doszło na skutek nieostrożnego obchodzenia się z silnym materiałem wybuchowym o wysokiej wrażliwości (nadtlenkiem urotropiny) przez mężczyznę, który w wyniku eksplozji poniósł śmierć na miejscu.