W środę, 27 sierpnia spotkają się w Wałbrzychu przedstawiciele samorządów lokalnych, politycy, przedstawiciele biznesu oraz mediów regionalnych, by zastanowić się, co zrobić, by miasto było przyjazne środowisku oraz zebrać pomysły dotyczące wykorzystania starych i nowych atrakcji, by zatrzymać turystów na dłużej.
Dzień później, 28 sierpnia, w trakcie debaty jej uczestnicy i gości porozmawiają o:
* wizji przyszłości miast Unii Europejskiej – jak obudzić potencjał mieszkańców, jak rozwijać miasta w sposób zrównoważony, a także jak wsparcie Unii Europejskiej wpływa na rewitalizację miast?
* inwestorach w mieście i regionie, przyszłości gospodarczej dawnych miast przemysłowych –jakie znaczenie dla miasta mają inwestorzy z zewnątrz – co ich przyciąga, a co odrzuca? Skupią się również na tym, skąd w przyszłości miasta będą czerpały bogactwo.
W debacie wezmą udział m.in.: Paweł Orłowski, wiceminister ds. polityki miejskiej; Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Unii Europejskiej; Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Debatę w Wałbrzychu poprowadzą: Grzegorz Piechota, szef działu akcji społecznych i rozwoju redakcyjnego „Gazety Wyborczej”, Wojciech Pelowski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu oraz Lucyna Róg, dziennikarka "Gazety Wyborczej" we
Wrocławiu. Gościem wydarzenia będzie też wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, który w swoim wystąpieniu wskaże, jak powinno się myśleć o rewitalizacji miast przy pisaniu kolejnych wniosków o fundusze unijne.
Gazeta Wyborcza opublikuje na swoich łamach sylwetki ludzi związanych z Wałbrzychem, a także artykuł o rewitalizacji polskich miast poprzemysłowych, z komentarzami ekspertów oraz przykładami z zagranicy.
Akcja Gazety Wyborczej pod hasłem „Pracownia miast" rozpoczęła się w czerwcu. Organizowane w jej ramach wydarzenia stanowią forum wymiany opinii dla liderów. Naukowcy, biznesmeni, urzędnicy, artyści, działacze społeczni, dziennikarze spotykają się podczas nich, by rozmawiać o przyszłości miast - tak, by ludziom żyło się w nich lepiej. W projekcie bierze udział sześć miast - odbędzie się łącznie sześć konferencji oraz warsztatów, dzięki którym uczestnicy wspólnie będą pracować nad konkretnymi ścieżkami rozwiązania problemów, z którymi boryka się ich miasto oraz mieszkańcy.
Akcji towarzyszy cykl w ogólnopolskiej Gazecie Wyborczej i dodatkowe artykuły publikowane w lokalnych wydaniach. Materiały publikowane w ramach akcji dostępne są w dedykowanej projektowi sekcji: Wyborcza.pl/pracowniamiast, działają także profile
akcji na Facebooku, Twitterze i Google+.