Potas - co to?
Potas to jeden z najliczniejszych kationów wewnątrzkomórkowych organizmu człowieka. To składnik mineralny zaliczany do grupy makroelementów, czyli związków, które w ludzkim ustroju występują w ilości większej niż 0,01%, a dobowe zapotrzebowanie na pierwiastek wynosi więcej niż 100 mg. To elektrolit niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, który jest zlokalizowany przede wszystkim w mięśniach.
Źródła potasu w pożywieniu
Potas to pierwiastek, który można znaleźć przede wszystkim w żywności pochodzenia roślinnego. Tym samym za źródła składnika uznaje się produkty spożywcze, takie jak:
• suche nasiona roślin strączkowych, np. soja, fasola, soczewica,
• warzywa, m.in. szpinak, marchew, jarmuż, ziemniaki,
• owoce, takie jak banany, morele, czarna porzeczka,
• suszone owoce, np. rodzynki czy figi,
• zbożowe produkty pełnoziarniste,
• gorzka czekolada.
W mniejszych ilościach potas można znaleźć również w żywności pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w rybach, mleku i przetworach mlecznych.
Właściwości potasu - jak potas wpływa na pracę organizmu człowieka?
Potas to wartościowy związek, wspierający prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego ustroju. To składnik odpowiedzialny za właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową, który wspomaga również utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Ponadto potas może wpływać na przekaźnictwo impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami, a także może uczestniczyć w metabolizmie składników odżywczych i kontrolować pracę mięśni.
To związek, który wspomaga utrzymanie optymalnego ciśnienia tętniczego krwi, a hipotensyjne działanie pierwiastka, związane m.in. z rozszerzaniem naczyń krwionośnych, może okazać się szczególnie skuteczne wśród osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Co więcej, odpowiednia podaż potasu może zmniejszać ryzyko rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a także może minimalizować ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.
Potas można znaleźć w wielu powszechnie dostępnych produktach spożywczych. Mimo to dane naukowe sugerują, że znaczna część społeczeństwa boryka się z niedoborem potasu, co może sprzyjać występowaniu niepożądanych objawów, takich jak skurcze mięśni, uczucie zmęczenia, wzdęcia i zaparcia, a także zaburzenia rytmu serca.
Niedobór potasu może występować wśród osób stosujących źle zbilansowaną dietę, a także w gronie konsumentów cierpiących na niektóre choroby. Niski poziom potasu w organizmie mogą zaobserwować również osoby, które intensywnie się pocą, np. sportowcy podczas wymagających wysiłków fizycznych. Pomocnym rozwiązaniem może okazać się potas w tabletkach, czyli suplement diety uznawany za skoncentrowane źródło wartościowego składnika.
Na rynku można znaleźć preparaty zawierające wyłącznie potas, a także wieloskładnikowe produkty, które oprócz pożądanego pierwiastka dostarczają do ustroju również inne, cenne składniki, np. magnez czy witaminę B6. Co więcej, dostępne są suplementy diety w różnych postaciach - największą popularnością wśród konsumentów cieszy się potas tabletki, jednak związek można znaleźć także w formie proszku, tabletek musujących czy kapsułek.