Żywa Biblioteka to jedyny w swoim rodzaju projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny, osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 roku w Danii, obecnie jest realizowany w ponad 70 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.
Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność. Żywe Książki biorące udział w projekcie mają prawo do zachowania znacznego stopnia anonimowości. W Żywej Bibliotece posługujemy się tytułami i ewentualnie imionami. Organizatorzy są zobowiązani zapewnić Żywym Książkom bezpieczeństwo, komfort prowadzenia rozmów i miłą atmosferę. Żywa Książka może w każdej chwili przerwać rozmowę, jeżeli Czytelnik przekroczy wytyczoną przez nią granicę intymności. Do tej pory w dwóch wałbrzyskich edycjach projektu można było porozmawiać z następującymi tytułami: Były Więzień, Cyganka, Gej, Imigrantka, Muzułmanin, Osoba, która wyszła z uzależnienia, Osoba niewidoma, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Trzeźwy Alkoholik, Wolontariusz, Żyd.
Dlatego jeżeli jesteś osobą należącą do grupy zagrożonej dyskryminacją i wykluczeniem, wobec której funkcjonują krzywdzące stereotypy i uprzedzenia, nie boisz się mówić o swoich doświadczeniach, jesteś otwarty/a i lubisz rozmawiać, zgłoś się do nas! A może znasz kogoś, kto byłby chętny dołączyć do naszego Księgozbioru?
W szczególności szukamy:
- osób o różnych wyznaniach (np. chrześcijan, muzułmanów/nki, protestantów/tki, żydów/ówki, niewierzących i innych);
- osób o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym (Romów/ek, Rosjan/ek, Ukraińców/nek, narodowości azjatyckich itp.);
- osób o innym kolorze skóry (osoby ciemnoskóre itp.);
- osób nieheteroseksualnych (geje, lesbijki, osoby biseksualne, aseksualne, interseksualne, transseksualne itp.);
- osób, które wyszły z uzależnienia narkotykowego, alkoholowego itp.;
- osób, które opuściły zakłady karne;
- osób z niepełnosprawnościami (niewidome, słabowidzące, z trudnościami w poruszaniu się itp.);
- osób zarażonych wirusem HIV;
- rodziców dzieci obarczonych krzywdzącymi stereotypami (dziecko poczęte metodą in vitro, dziecko niepełnosprawne itp.), samotnych rodziców;
- uchodźców/uchodczyń.
Prosimy o kontakt na e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl lub tel. 693 145 674. Odezwiemy się, spotkamy i opowiemy o sprawie bardziej szczegółowo.
Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 23 września 2016 roku w godz. 10.00 – 18.00.
Wszystkim Żywym Książkom podczas wydarzenia zapewniamy fantastyczną atmosferę, kawę, herbatę, zimne napoje, słodki poczęstunek w dowolnych ilościach oraz ciepły posiłek. Dodatkowo osobom spoza Wałbrzycha zwracamy koszty dojazdu na Żywą Bibliotekę środkami publicznego transportu zbiorowego.
Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz Prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.