Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4903
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku 2010: kwiecień – czerwiec

Piątek, 31 grudnia 2010, 14:09
Aktualizacja: 14:12
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku 2010: kwiecień – czerwiec
Członkowie SLD pożegnali ofiary katastrofy w Smoleńsku
Fot. red
Czas na drugą część podsumowania roku 2010. Dziś przypominamy, co wydarzyło się w kwietniu, maju i czerwcu.

KWIECIEŃ:

Od 1 kwietnia Fabryką Toyoty w Wałbrzychu zarządza nowy prezes. Jest nim Carl Klemm. Klemm zastąpił na tym stanowisku Kenji Manabe, który po zakończeniu pracy w TMMP, powrócił do pracy w Toyota Motor Corporation w Japonii.

Na cmentarzu przy ulicy Żeromskiego w Wałbrzychu, na grobie Bartka Kwiatkowskiego stanęła rzeźba przedstawiająca anioła. Chłopiec został zamordowany w maju 2008 roku. O tym wydarzeniu mówiono w całym kraju.

Opozycyjni radni domagają się odwołania Stefanosa Ewangielu z funkcji przewodniczącego Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Zdaniem opozycyjnych radnych z Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej oraz z Klubu Polska XXI, Stefanos Ewangielu źle zarządza firmą.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał karę dożywocia dla Mariusza Vaćkara, który zakatował 3–letniego Bartusia z Kamiennej Góry. Przypomnijmy, że w maju 2008 roku 3-letni Bartek został zakatowany przez Mariusza Vaćkara, który był konkubentem matki chłopca. Policja zatrzymała w związku z tą sprawą Vaćkara oraz Iwonę Kwiatkowską - matkę Bartka.

W siedzibie Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji odbyła się konferencja prasowa. Zwołał ją przewodniczący zarządu WZWiK Stefanos Ewangielu w odpowiedzi na ataki opozycyjnych radnych wobec jego osoby. Podstawą napaści na przewodniczącego było wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, w którym „…NIK pozytywnie z nieprawidłowościami ocenia działalność WZWiK w skontrolowanym zakresie…”. Kontrola dotyczyła realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Oczyszczanie ścieków w Wałbrzychu.” W kilkunastu punktach kontrolerzy wykazali zastrzeżenia dotyczące działalności WZWiK. Część z nich dotyczy spraw wręcz elementarnych. Przewodniczący podpisał wystąpienie pokontrolne, ale z zawartymi w nim uwagami się nie zgadza. Uważa bowiem, że są subiektywnymi odczuciami kontrolera. Zgadza się natomiast z tą częścią dokumentu, w której jest pozytywna ocena działalności WZWiK, uważając ją zapewne za obiektywną.

W obliczu śmierci człowiek jest bezradny. Dlatego wałbrzyszanie w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu wzięli udział w nabożeństwie w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku. Msza została zamówiona przez władze miasta.

W wałbrzyskim Ratuszu wyłożona została Księga Kondolencyjna, w której mieszkańcy naszego miasta mogli umieszczać wpisy upamiętniające ofiary lotniczej katastrofy. Wyrazy współczucia dla rodzin złożyli przedstawiciele władz miejskich, różnych organizacji oraz osoby prywatne. Przy Księdze Kondolencyjnej wartę pełnili wałbrzyscy harcerze. Przed wejściem do Ratusza płonęły znicze.

Na czwartym piętrze w bloku przy ulicy Kruczkowskiego wybuchł pożar. Na miejsce zdarzenia przybyły trzy jednostki straży pożarnej wyposażone m.in. w drabinę. Strażacy ugasili pożar bardzo szybko i sprawnie. Część dopalających się sprzętów i papierów wyrzucili przez balkon. Lokatorka mieszkania została odwieziona do szpitala.

Trzej młodzi mężczyźni brutalnie pobili, a następnie zostawili bez pomocy 64–letniego mężczyznę. Ofiara napadu w wyniku odniesionych obrażeń ciała poniosła śmierć. Jak się okazało sprawcami napadu na 64-letniego mieszkańca Boguszowa-Gorc jest trzech młodych ludzi. Dwaj mają po 20-lat, a trzeci z podejrzanych o popełnienie tej zbrodni ma 21 lat.

W Jedlinie–Zdroju przy ulicy Kamiennej doszło dziś do tragedii, w wyniku której śmierć poniósł 16–letni Krzysztof. Jak wynika z relacji kolegów Krzysztofa, chłopak zbierał akurat w tym miejscu cegły, kiedy oni przechodzili tą okolicą. Nagle chłopcy usłyszeli olbrzymi huk i natychmiast pobiegli na miejsce. Z ich relacji wynika, że Krzysztof jeszcze żył. Zanim jednak na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe, nastolatek w wyniku odniesionych obrażeń ciała, zmarł.

Mafijne kontakty, brutalne zagrywki, bezwzględność i sprzedajność. Taki obraz polskiej piłki nożnej jawi się po spotkaniu z Janem Tomaszewskim i Krzysztofem Świerczem. Do spotkania doszło dzięki staraniom dwóch wykładowców PWSZ Instytutu Społeczno - Prawnego, dr Ryszarda Kesslera i dr Marka Golińczaka.

24 kwietnia w Wałbrzychu gościł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski. Najważniejszym punktem wizyty było złożenie podpisów przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego i Prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego pod umową o przyznaniu dofinansowania dla projektu „Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne byłej KWK Julia”. Stało się to tuż przed godziną jedenastą w łaźni dawnej kopalni Thorez, która dzisiaj jest jeszcze częścią Muzeum Przemysłu i Techniki, a w 2012 roku ma być elementem Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia.

Tawernę 9 Falę wzięli we władanie fani pewnej niepozornej kobiety obdarzonej niezwykłym głosem. Mowa oczywiście o Ani Wyszkoni, wokalistce zespołu Łzy, która do Wałbrzycha przyjechała promować swoją debiutancką płytę „Pan i Pani”.

Mimo iż bilety kosztowały 50 zł sala Teatru Zdrojowego w Szczawnie–Zdroju wypełniła się po brzegi. Wszystko za sprawą skromnego wokalisty, który podbija serca publiczności w całym kraju. Janusz Radek, bo o nim mowa, to artysta niezwykły. Aktor, piosenkarz i historyk z wykształcenia.

Najważniejszym punktem 40. sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego było podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu przyjęcia przez Radę Powiatu Wałbrzyskiego sprawozdania rocznego z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok.

W jednej z wałbrzyskich restauracji spotkali się pomysłodawcy i zwolennicy utworzenia Klubu Inicjatywy Społecznej Miasta Wałbrzycha. Było to spotkanie inauguracyjne. Wzięło w nim udział kilkanaście osób, między innymi były radny – Marek Dolat i niezależna kandydatka na Prezydenta Wałbrzycha – Bogusława Czupryn.

MAJ:

W Teatrze Zdrojowym wystąpił znany krakowski kabaret – Kabaret pod Wyrwigroszem. Licznie przybyła publiczność bawiła się słuchając skeczy, monologów i piosenek. Zespół istnieje od 1990 roku z niewielką przerwą, ma więc bogaty i różnorodny repertuar.

Święto Narodowe Trzeciego Maja nabrało w tym roku dla mieszkańców Wałbrzycha dodatkowego wymiaru. W kościele pod wezwaniem św. Aniołów Stróżów odbyła się uroczystość ustanowienia Patronką Wałbrzycha Matki Boskiej Bolesnej.

Okazuje się, że zwłoki znalezione w rzece w Kowalowej, to ciało 16–letniego Kamila z Mieroszowa. Potwierdziły to badania DNA. Chłopiec zaginął w lutym tego roku. Od momentu wyjścia z domu nie dawał znaków życia.

W Hotelu Maria w Wałbrzychu przez blisko 5 godzin publiczność, która wypełniła salę w komplecie, bawiła się podczas pierwszego dnia XII Ogólnopolskiej Giełdy Kabaretowej PrzeWAŁka.

Do Polski przybyli amerykańscy astronauci. W planach wizyty mają Warszawę, Gdańsk, Niepołomice, Ziębice, Kraków, Zamość, Wrocław – i Głuszycę, którą odwiedził dowódca misji, pułkownik George Zamka. Jego przodek, August Jamka, opuścił Pomorze około 1885 roku.

W Ratuszu odbyło się spotkanie z nowym Pełnomocnikiem Prezydenta do spraw Romów w Wałbrzychu. Od 4 maja funkcję tę pełni Sylwia Maroń.

Tadeusz Wlaźlak, burmistrz Szczawna–Zdroju, zwrócił się do prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego oraz MOPS–u i wałbrzyskiej Straży Miejskiej z prośbą o pomoc w "usuwaniu" ze Szczawna–Zdroju wałbrzyszan, którzy psują wizerunek uzdrowiska.

Miejskie Koło Racji Polskiej Lewicy nie wierzy, że w takim miejscu jak Ratusz mogą ginąć dokumenty. Członkowie RPL uważają, że dokument, który złożyli w sekretariacie Rady Miasta został przez kogoś celowo zatajony. Przypomnijmy, że chodzi o pismo, w którym członkowie RPL domagają się uchylenia Uchwały Rady Miasta nr XXXVI/334/09 z 27 marca 2009 roku o ustanowieniu Matki Boskiej Bolesnej Patronką Wałbrzycha.

W wałbrzyskim Klubie Muzycznym A’ Propos publiczność miała okazję posłuchać piosenek wspaniałych twórców w wykonaniu znakomitego Jacka Bończyka. Ten utalentowany artysta pochodzi z Wałbrzycha, ukończył krakowską PWST, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu.

Koncerty hip–hopowe, rockowe i reggae–ska–punkowe, pokazy fajerwerków i tańca z ogniem, parkour i freerun, wystawa malarsko–fotograficzna – to wszystko i inne atrakcje można było obejrzeć (i posłuchać) w wałbrzyskim skate–parku po wrzuceniu do puszki kwoty na leczenie Ady Przydatek, która uległa ciężkiemu wypadkowi.

Do kolejnego wypadku doszło na wałbrzyskich biedaszybach. Zasypany został 48–letni mężczyzna. Ekipom ratowniczym udało się wyciągnąć poszkodowanego spod zwałów ziemi. Do zdarzenia doszło na wciąż funkcjonującym biedaszybie przy ulicy Sportowej w dzielnicy Sobięcin.

W wyniku upadku z dużej wysokości na terenie budowy Galerii Handlowej „Victoria” śmierć poniósł 30–letni mężczyzna, mieszkaniec Górnego Śląska. 30-letni mężczyzna, spadł z wysokości 6 metrów. Wpadł do otworu technologicznego. Na miejsce została wezwane karetka pogotowia ratunkowego, ale poszkodowany zmarł po przewiezieniu do szpitala na skutek odniesionych obrażeń ciała.

Na konferencji prasowej Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej Mirosław Lubiński oficjalnie ogłosił swój start na urząd Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Do kolejnej tragedii doszło w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin. W rejonie ulicy 1 Maja wymieniane były rury kanalizacyjne. I właśnie jedna z takich rur, ważąca około 300 kilogramów, przygniotła 9-letniego chłopca. Dziecko trafiło do szpitala na Piaskowej Górze w ciężkim stanie z urazem głowy i kręgosłupa.

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbył się koncert Ireny Santor. Artystce akompaniował na fortepianie Czesław Majewski. Występ zgromadził wielu zwolenników talentu piosenkarki. Publiczność wypełniła salę teatru po brzegi.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Iwona Siemieńska nie pełni już swojej funkcji. Jak nas poinformowała Katarzyna Dyląg - Marcinkowska – rzecznik prasowy Starostwa, z dniem 31 maja zakończył się, trwający od 1 marca 2008 roku, okres powołania Iwony Siemińskiej na stanowisko dyrektora PCPR. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu placówką będzie kierować Marek Śpiewak, zajmujący się w PCPR pisaniem wniosków o dotacje. Kierował też Działem Pomocy Dziecku i Rodzinie

CZERWIEC:

Kandydat lewicy w wyborach samorządowych rezygnuje z walki o fotel Prezydenta Wałbrzycha. Dariusz Lenda złożył rezygnację z ubiegania się o to stanowisko. O tym, że Lenda zamierza wycofać się ze startu w wyborach prezydenckich mówiło się od kilku tygodni. Teraz okazuje się, że taką decyzje podjął sam kandydat lewicy. Złożył już rezygnację na ręce wałbrzyskiego zarządu partii.

W wałbrzyskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa pięciorga młodych ludzi, uczniów wałbrzyskich liceów i studentów WWSZ. Spotkanie miało tytuł: „Wałbrzych Młodych”.

W Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie z kandydatem na urząd Prezydenta Wałbrzycha. O to stanowisko będzie się ubiegał Ireneusz Zyska, który ma poparcie Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI.

Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości Cieszów w gminie Stare Bogaczowice. Trzyletni chłopiec, który bawił się na podwórzu, wpadł do beczki z wodą i utopił się. Jak wynika z informacji przekazanych przez policję, malec bawił się na podwórzu w pobliżu swojego domu. Pilnowała go opiekunka, bowiem rodzice 3-latka pojechali na zakupy do Wałbrzycha.

44–letni Krzysztof K., który pozbawił życia 21–letniego Damiana ze Strugi, został uniewinniony i już wyszedł na wolność. Taka decyzja Sądu Okręgowego w Świdnicy jest z pewnością bardzo kontrowersyjna.

Tak głosowali wałbrzyszanie podczas I tury wyborów prezydenckich:
Bronisław Komorowski - 23563 głosy – 52,03 %
2. Jarosław Kaczyński - 10755 głosów - 23,75 %
3. Grzegorz Napieralski - 8066 głosów - 17,81 %
4. Janusz Korwin – Mikke - 1012 głosy - 2,23 %
5. Waldemar Pawlak - 277 głosy - 0,61 %
6. Andrzej Olechowski - 732 głosy - 1,62 %
7. Andrzej Lepper - 429 głosów - 0,95 %
8. Marek Jurek - 293 głosy - 0,65 %
9. Bogusław Ziętek - 92 głosy - 0,20 %
10. Kornel Morawiecki - 67 głosów - 0,15 %

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu skierowała akt oskarżenia przeciwko sześciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami finansowymi. Wśród podejrzewanych o popełnienie przestępstwa jest dwóch wałbrzyszan. Członkowie tej grupy rzekomo dopuścili się w latach 2007-2009 szeregu wyłudzeń finansowych od przedsiębiorców na łączną kwotę 1 miliona 300 tys. zł.

LIII sesja Rady Miasta rozpoczęła się od uroczystości nadania księdzu Julianowi Źrałce tytułu „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. Stosowną uchwałę Rada podjęła na kwietniowej sesji. Odchodzący właśnie na emeryturę Julian Źrałko związany jest z Wałbrzychem od 1966 roku.

Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa zorganizowała konferencję prasową. Dowiedzieliśmy się, że Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oficjalnie poparła kandydaturę Mirosława Lubińskiego na prezydenta Wałbrzycha.

Na jedną z bram wjazdowych do zamku Książ spadł potężny konar rosnącego obok wiekowego buka. Nie było tu bezpośredniej winy człowieka. Konar złamał się pod własnym ciężarem. Miejsce, w którym wyrastał z drzewa, było mocno zmurszałe.

Andrzej Zibrow domaga się zmiany w Statucie Miasta Wałbrzycha. Mówił już o tym od jakiegoś czasu. 25 czerwca Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Obywatel” złożyło do Rady Miejskiej wniosek z prośbą o zmianę Statutu w paragrafie 20, punkt 2, który mówi: „inicjatywa uchwałodawcza przysługuje radnym, Komisjom Rady i Prezydentowi” na nowe brzmienie: „inicjatywa uchwałodawcza przysługuje radnym, Komisjom Rady, Prezydentowi i mieszkańcom Wałbrzycha”.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group