Udział w obchodach Dni Dolnego Śląska, wizyta dziennikarzy z National Geographic i spotkanie z reżyserem Feliksem Falkiem. To ostatnie wydarzenia w Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Dzięki dobrze układającej się współpracy pomiędzy wałbrzyską Starą Kopalnią, a Dolnośląską Organizacją Turystyczną we Wrocławiu, nasze miasto kolejny raz mogło zaprezentować swoją atrakcyjność. Tym razem złożyła się na to sobotnia, poranna wizyta dziennikarzy z National Geographic Polska, popularno-naukowego czasopisma o eksploracji regionów, historii, przyrody i ludziach podróżujących po zakątkach całego świata. W sobotę na zaproszenie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Starej Kopalni pojawili się poznać historię i tradycje wałbrzyskiego górnictwa. Pod okiem przewodnika Stanisława, poznali tajniki kopalni na trasie turystycznej oraz zwiedzili wystawy stałe instytucji: „Podziemny świat – Górnicza praca na przedwojennych fotografiach” oraz „Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”.
Kilka godzin później w kawiarni Sztygarówka na terenie Starej Kopalni zaproszono na wieczór autorski z reżyserem filmowym i teatralnym, malarzem i grafikiem – Feliksem Falkiem.
To była wyjątkowa okazja by w industrialnych, kameralnych wnętrzach kawiarni spotkać się z reżyserem m.in. kręconego w Wałbrzychu filmu „Komornik”. Feliks Falk tym razem przyjechał do naszego miasta, aby opowiedzieć o swoich książkach: „Gmach, opowieści prawdopodobne i prawdziwe”, oraz „Wodzirej i inni. Rozmowa z samym sobą.” Spotkanie było połączone z możliwością zakupu książek wraz z osobistym podpisem autora. Ponad godzinną rozmowę z reżyserem i autorem książek poprowadziła dziennikarka Barbara Szeligowska, a obecni na spotkaniu mogli dowiedzieć się m.in. wielu anegdot z planów m.in. kręcenia „Komornika”, „Joanny”, czy innego nagradzanego filmu reżysera - „Samowolka”. Wstęp na spotkanie był bezpłatny.
Przedstawicieli Starej Kopalni można było spotkać również w sobotę we Wrocławiu. Wspólnie z innymi instytucjami z województwa pojawili się na wielkim finale Święta Województwa Dolnośląskiego na Torze Wyścigów Konnych Partynice. Na specjalnie zaaranżowanym stoisku wałbrzyskiej kopalni nie zabrakło animacji, warsztatów i drobnych górniczych upominków. Wydarzeniu połączonym z wystawą produktów regionalnych Dolnego Śląska, wyścigami konnymi i występami zespołów artystycznych towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, a liczne atrakcje przyciągnęły tłumy odwiedzających. Przez dwa dni, na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wokół wrocławskiego toru zgromadziły się największe atrakcje turystyczne województwa, odbyły się koncerty dolnośląskich muzyków, a dla dzieci zainstalowało się z animacjami nawet cyrkowe miasteczko. W tym roku z okazji 25. rocznicy utworzenia Województwa Dolnośląskiego zaproszono aż na 200 wydarzeń na terenie całego Dolnego Śląska. Weekendowy piknik na Wrocławskich Partynicach był finałem całych obchodów i co ważne, z mocnym akcentem Wałbrzycha.