Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3493
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Piotr Pławner w Filharmonii Sudeckiej

Poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 6:31
Aktualizacja: Wtorek, 28 kwietnia 2015, 8:48
Autor: Filharmonia Sudecka
Wałbrzych: Piotr Pławner w Filharmonii Sudeckiej
Fot. Robert Bajek
W miniony piątek w wałbrzyskiej filharmonii odbył się koncert symfoniczny, podczas którego Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej dyrygował Piotr Pławner, który jednocześnie wystąpił w roli solisty, prezentując dwa koncerty skrzypcowe.

W programie koncertu znalazły się takie utwory jak Koncert skrzypcowy a-moll Bacha, który przez sztukę kontrapunktu zyskuje bardziej zwarty, poważniejszy i pogłębiony charakter w stosunku do stanowiącego inspirację Vivaldiego, Koncert skrzypcowy d-moll Mendelssohna, który podobnie jak pozostałe koncerty tego kompozytora zyskał popularność dzięki melodyce i zespoleniu stylu symfonicznego i koncertującego, Uwertura deo opery "Wesele Figara" Mozarta, która nie wykorzystuje jednak fragmentów opery i V Symfonia B-dur Schuberta, przedstawiająca pogodną atmosferę ruchliwego, gwarnego i rozśpiewanego wiedeńskiego przedmieścia.

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 zostaje wyróżniony nagrodą specjalną “Tschumi-Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny.  Jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i zagranica. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im Henryka Szerynga (1994) 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).

Piotr Pławner był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. Henryka Szerynga w Monaco. Wiele koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Występował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester.

Artysta współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami naszych czasów. Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, Lesplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Danos Festival, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival oraz w wielu prestiżowych koncertach organizowanych dla znanych osobistości ze świata polityki (H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Książę Monaco Rainer III) i z okazji ważnych rocznic i wydarzeń europejskich. Gra i talent Piotra Pławnera została wielokrotnie uznana przez międzynarodową krytykę. Od 2002 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie. Jest zapraszanym jurorem w międzynarodowych konkursach muzycznych. Gra na skrzypcach T. Balestrieri.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group