Ponad pół tysiąca przyszłych logistyków z sukcesem pokonało pierwszy etap VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Awans do drugiego etapu wywalczyli ci, którzy najlepiej odpowiedzieli na 25 testowych pytań z zakresu podstaw logistyki oraz roli transportu i spedycji. Wśród nich znalazło się troje reprezentantów Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu: Joanna Chwiałkowska, Adrian Rytter i Damian Sobański.
W etapie okręgowym pozostały 132 szkoły ponadgimnazjalne – technika, ogólniaki i szkoły zawodowe ze 121 miast z całej Polski. Najliczniej reprezentowane jest województwo mazowieckie - do dalszych zmagań zakwalifikowało się stamtąd aż 84 uczniów, a z województwa dolnośląskiego wystartuje ich łącznie 39. Przed nimi miesiąc przygotowań do kolejnego starcia – w etapie okręgowym poprzeczka wędruje wyżej – 25 pytań testowych wielokrotnego wyboru i 50 punktów do zdobycia.
- Pokonanie prawie 7 tysięcy konkurentów to prawdziwy sukces, nie tylko zakwalifikowanych uczniów, ale także ich nauczycieli – mówi Alicja Gruszczyńska, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki. - Trudno o lepszą motywację do dalszej nauki i pracy. Udział w olimpiadzie to nie tylko walka o wynik, to szansa na dobry początek kariery zawodowej w logistyce oraz studia w prestiżowej uczelni logistycznej.
Drugi etap odbędzie się 5 grudnia w kilkunastu ośrodkach okręgowych. Finał olimpiady, do którego zakwalifikuje się ścisła czołówka młodych logistyków, będzie miał miejsce tradycyjnie w Poznaniu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 7 marca. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 4 kwietnia 2014 r.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną, ocena praktyczna programów nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych, stopnia ich zrozumienia i przyswojenia przez uczniów oraz podnoszenie poziomu kształcenia. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowym Patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Partnerem Merytorycznym jest Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
Organizacja olimpiady na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie silne wsparcie partnerów biznesowych – sponsorów i fundatorów nagród. Złotymi Sponsorami VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej są: Dachser, Marathon International Logistics, PPUH Agrobex, STILL Polska, TimoCom Soft- und Hardware GmbH. Sponsorzy Srebrni to: DPD Polska, JAS-FBG i Polski Komitet Narodowy EPAL. Do grona sponsorów dołączyła także Panopa Logistik Polska.