Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3181
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pełnosprawni i niepełnosprawni mają równe szanse

Wtorek, 11 czerwca 2013, 13:45
Aktualizacja: 23:21
Autor: PAW
Wałbrzych: Pełnosprawni i niepełnosprawni mają równe szanse
Fot. PAW
Siatkówka na siedząco to dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz większą popularność. Chyba jak żadna inna dyscyplina sportowa nie daje szansy osobom niepełnosprawnym rywalizowania na równym poziomie z osobami pełnosprawnymi.

O tym, że tak jest w rzeczywistości, mogliśmy się przekonać dziś uczestnicząc w spotkaniu trenera reprezentacji Polski w siatkówce na siedząco Bożydara Abadżijewa oraz gracza kadry Polski - Michała Stańdo - z uczniami Zespołu Szkól nr 4 w Wałbrzychu.
- To sport rzadko pokazywany w telewizji, ale to naprawdę wspaniała dyscyplina sportowa dla wszystkich - i pełnosprawnych i niepełnosprawnych – uważa Bożydar Abadżijew. – Siatkówkę na siedząco łączy wiele elementów z siatkówką na stojąco. W tym sporcie osoby pełnosprawne uczą się postrzegania niepełnosprawności, a osoby niepełnosprawne pozbywają się kompleksów.

Michał Stańdo zaczynał swoją przygodę z siatkówką w gimnazjum. Rokował dobrze i wróżono mu karierę. Jednak Stańdo zachorował na raka. Walkę z chorobą wygrał, ale pozostawiła ona nieodwracalne ubytki w zdrowiu siatkarza, który dlatego zdecydował się na uprawianie siatkówki na siedząco.
- Sport mnie zahartował i dzięki temu miałem siłę walczyć z chorobą – mówi Stańdo. – Dzięki siatkówce na siedząco w pełni się realizuję. To sport dla każdego, który pozwala się rozwijać, a ważna jest też integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi.

Siatkówka na siedząco to zespołowa gra sportowa oparta na przepisach gry w piłkę siatkową zmodyfikowanych w taki sposób, aby umożliwić grę zarówno osobom niepełnosprawnym jak i pełnosprawnym na jednym boisku, dając im równe szanse na wygraną. Integracyjny charakter tej gry dodany do wszystkich innych walorów tradycyjnej siatkówki stanowi o wyjątkowości tej dyscypliny sportu.
Gra powstała w Holandii po II Wojnie Światowej jako sport dla weteranów wojennych. Od 1967 roku rozgrywano mecze międzypaństwowe w „siedzącej” siatkówce. W 1978 roku Światowa Organizacja Sportu Niepełnosprawnych oficjalnie zaakceptowała ją jako dyscyplinę sportu, a od 1980 roku siatkówka na siedząco znalazła się w rodzinie dyscyplin paraolimpijskich.

W chwili obecnej regularnie rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oraz Puchar Interkontynentalny, w których startują drużyny narodowe męskie seniorów i juniorów oraz żeńskie.

Piłka siatkowa na siedząco najlepiej rozwija się w Europie. Reprezentacje narodowe ma obecnie 16 państw, a członkami Europejskiej federacji jest 26 krajów. W Europie prym wiodą reprezentacje Bośni i Hercegowiny (mistrz paraolimpijski z Londynu), Rosji oraz Niemiec. Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy 2011 rozegranych w Roterdamie zajęła szóste miejsce, które uważam za wielki sukces biorąc pod uwagę rozwój tego sportu w Europie oraz nasze aktualne warunki organizacyjno-finansowe.

Poza startym kontynentem najwyższy poziom prezentują Iran , Egipt, Brazylia i USA. W Polsce jest aktualnie dziewięć drużyn, które od piętnastu lat rozgrywają Mistrzostwa Polski, Puchar Polski oraz turnieje towarzyskie. W tegorocznych Mistrzostwach Polski tytuł mistrza Polski wywalczył zespół IKS ATAK Elbląg, wicemistrza START Wrocław, a na trzecim stopniu podium uplasował się Start Szczecin.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group