O tym, że tak jest w rzeczywistości, mogliśmy się przekonać dziś uczestnicząc w spotkaniu trenera reprezentacji Polski w siatkówce na siedząco Bożydara Abadżijewa oraz gracza kadry Polski - Michała Stańdo - z uczniami Zespołu Szkól nr 4 w Wałbrzychu.
- To sport rzadko pokazywany w telewizji, ale to naprawdę wspaniała dyscyplina sportowa dla wszystkich - i pełnosprawnych i niepełnosprawnych – uważa Bożydar Abadżijew. – Siatkówkę na siedząco łączy wiele elementów z siatkówką na stojąco. W tym sporcie osoby pełnosprawne uczą się postrzegania niepełnosprawności, a osoby niepełnosprawne pozbywają się kompleksów.
Michał Stańdo zaczynał swoją przygodę z siatkówką w gimnazjum. Rokował dobrze i wróżono mu karierę. Jednak Stańdo zachorował na raka. Walkę z chorobą wygrał, ale pozostawiła ona nieodwracalne ubytki w zdrowiu siatkarza, który dlatego zdecydował się na uprawianie siatkówki na siedząco.
- Sport mnie zahartował i dzięki temu miałem siłę walczyć z chorobą – mówi Stańdo. – Dzięki siatkówce na siedząco w pełni się realizuję. To sport dla każdego, który pozwala się rozwijać, a ważna jest też integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi.
Siatkówka na siedząco to zespołowa gra sportowa oparta na przepisach gry w piłkę siatkową zmodyfikowanych w taki sposób, aby umożliwić grę zarówno osobom niepełnosprawnym jak i pełnosprawnym na jednym boisku, dając im równe szanse na wygraną. Integracyjny charakter tej gry dodany do wszystkich innych walorów tradycyjnej siatkówki stanowi o wyjątkowości tej dyscypliny sportu.
Gra powstała w Holandii po II Wojnie Światowej jako sport dla weteranów wojennych. Od 1967 roku rozgrywano mecze międzypaństwowe w „siedzącej” siatkówce. W 1978 roku Światowa Organizacja Sportu Niepełnosprawnych oficjalnie zaakceptowała ją jako dyscyplinę sportu, a od 1980 roku siatkówka na siedząco znalazła się w rodzinie dyscyplin paraolimpijskich.
W chwili obecnej regularnie rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oraz Puchar Interkontynentalny, w których startują drużyny narodowe męskie seniorów i juniorów oraz żeńskie.
Piłka siatkowa na siedząco najlepiej rozwija się w Europie. Reprezentacje narodowe ma obecnie 16 państw, a członkami Europejskiej federacji jest 26 krajów. W Europie prym wiodą reprezentacje Bośni i Hercegowiny (mistrz paraolimpijski z Londynu), Rosji oraz Niemiec. Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy 2011 rozegranych w Roterdamie zajęła szóste miejsce, które uważam za wielki sukces biorąc pod uwagę rozwój tego sportu w Europie oraz nasze aktualne warunki organizacyjno-finansowe.
Poza startym kontynentem najwyższy poziom prezentują Iran , Egipt, Brazylia i USA. W Polsce jest aktualnie dziewięć drużyn, które od piętnastu lat rozgrywają Mistrzostwa Polski, Puchar Polski oraz turnieje towarzyskie. W tegorocznych Mistrzostwach Polski tytuł mistrza Polski wywalczył zespół IKS ATAK Elbląg, wicemistrza START Wrocław, a na trzecim stopniu podium uplasował się Start Szczecin.