Pas wyszczuplający i jego rodzaje
Przede wszystkim przyjrzyjmy się rodzajom pasów wyszczuplających – i już na samym wstępie zaznaczmy, że nie należy ich mylić z pasami stabilizującymi. To po prostu co innego. Pomińmy także zwykłe pasy neoprenowe, które pomagają w trzymaniu ciepła na wysokości pasa, ale nie mają możliwości, jakimi dysponuje właściwy pas wyszczuplający. A mowa tu o funkcjach wibracyjnych lub wibracyjno-masujących. W obu przypadkach pas pozwala pobudzić tkanki i przyspieszyć krążenie, co z kolei przekłada się na metabolizm.
Osobnym rodzajem pasu wyszczuplającego jest pas wibrujący z funkcją sauny. W tym przypadku dodatkowo, niezależnie od samej wibracji, dostarczane jest ciepło, które ułatwia jeszcze większe przyspieszenie metabolizmu.
Czy pas wyszczuplający działa?
Pasy wyszczuplające jak już wspomnieliśmy, pomagają przyspieszyć krążenie i lekko pobudzić metabolizm. W dodatku ułatwiają również rozluźnienie mięśni brzucha po mocnym treningu. Z jednej strony pomaga to w dodatkowym spaleniu paru kalorii, z drugiej w relaksie po treningu.
Ale uwaga, samego treningu pas wyszczuplający nie zastąpi i należy go traktować jako sprzęt uzupełniający względem innych akcesoriów (co do wyboru których można znaleźć kilka sugestii w artykule „Domowy sprzęt fitness - 5 pomysłów jak go wykorzystywaćć”). Inaczej mówiąc pas sam treningu nie wykona, aczkolwiek może zwiększyć uzyskiwane dzięki niemu efekty, a także ułatwić odpoczynek po jego zakończeniu – zwłaszcza jeśli dana jednostka treningowa koncentrowała się właśnie na mięśniach brzucha. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje również dieta, która także pełni istotną rolę w odchudzaniu, zwłaszcza, jeśli ma ono przebiec zdrowo.
Kiedy uważać?
Na koniec wspomnijmy o tym, że pasów wyszczuplających zdecydowanie nie można stosować w czasie ciąży. Ponadto nie są wskazane dla osób, które korzystają z rozruszników serca.