- Już niedługo MZUK Wałbrzych, czyli nasza spółka komunalna, uruchomi największą w regionie farmę fotowoltaiczną. 3600 dwustronnych modułów PV (paneli), 2MW mocy. Rocznie będzie ona produkować ok. 2200 megawatogodzin. Prądu spokojnie wystarczy na zasilenie instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, PSZOK-ów oraz budynków administracji - informuje prezydent Roman Szełemej.
Farma przy ul. Wysockiego jest usytuowana powyżej Starej Kopalni na nieużytkach przyległych do stacji Tauronu. Ma tu zostać ustawionych 20 tysięcy ogniw. Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu zapłaci za to zadanie około 15 milionów zł. Udało się na ten cel pozyskać około 7 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Mniejsze instalacje mają powstać na budynkach w Wałbrzychu, ale również u partnerów projektu, a więc w gminach Głuszyca i Jedlina-Zdrój. Będzie to farma dwumegawatowa.
- Próbujemy jako miasto wszędzie tam gdzie to możliwe uniezależnić się od dyktatu cen energii elektrycznej - mówi Roman Szełemej. - MZUK będzie dysponował takimi zasobami energii, że będzie samowystarczalny i nie będzie musiał kupować energii do funkcjonującej 24 godziny na dobę stacji segregacji odpadów na Beethovena.
Drugą farmę fotowoltaiczną ma wybudować Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu. W tym przypadku farma powstanie na terenie Piaskowej Góry. dzięki temu PEC będzie dysponował odpowiednią ilością energii potrzebnej do pracy ciepłowni. Wałbrzych jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie samorząd będzie dysponował farmą fotowoltaiczną.