Do chwili obecnej trudno wskazać, jaki był cel prac rozpoczętych tu w 1943 roku, które doprowadziły do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do prac wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rossen.
- Dla zwiedzających przygotowaliśmy kilka tras, m.in. historyczną, liczącą 1200 m i prowadzącą podziemnymi korytarzami Osówki oraz edukacyjną, dla dzieci, gdzie w przystępny i interesujący sposób podane są najważniejsze informacje dotyczące podziemi. W skład tej trasy wchodzi także zwiedzanie nadziemna kompleksu – to tam młodzież poznaje zasady funkcjonowania lasu i dowiaduje się o zwierzętach żyjących w tej okolicy – zachęca Zdzisław Łazanowski, prezes Zakładu Turystycznego Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka.
Amatorom odkrywania tajemnic przygotowano trasę ekstremalną.
- W latach 50. ludzie garnęli się do odnajdywania skarbów. Zapewne sprzyjały temu publikacje w parsie – pisano wówczas o skarbach ukrytych w Górach Sowich. Młodzi ludzie zatem na własną rękę penetrowali podziemia w poszukiwaniu ukrytej tam rzekomo Bursztynowej Komnaty czy wrocławskiego złota. Trasę podziemnych labiryntów pokonywali zarówno pieszo, jak i łódką, ponieważ cześć korytarzy była zalana. Aby oddać atmosferę tamtych czasów, zorganizowaliśmy dla turystów trasę ekstremalną, która zawiera w sobie zarówno część historyczną, jak i pokonywanie korytarzy na łódce zrekonstruowanej na wzór tej, z lat 50. XX wieku – wyjaśnia Zdzisław Łazanowski.
Osówka cieszy się dużym zainteresowaniem mediów zagranicznych: tylko w tym roku program o podziemiach nagrywała telewizja japońska oraz rosyjska. Przypomnijmy, w poprzednim roku podziemia gościły m.in. telewizję Travel Channel.
Podziemia czynne są od poniedziałku do niedzieli od godz. 10.00 do 18.00. Przy obiekcie znajduje się parking strzeżony oraz restauracja.
Mamy dla naszych czytelników nagrodę w postaci podwójnej wejściówki do Podziemnego Miasta Osówka. Wystarczy wziąć udział w naszym konkursie i odpowiedzieć na pytanie, które brzmi: Czy w Osówce gościły telewizje z różnych części świata?
Odpowiedź na to pytanie należy wysłać na numer 7116 w treści sms wpisując: PT.KONW:OS.TAK lub PT.KONW:OS.NIE
Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do niedzieli 11 kwietnia do godziny 12.00. Ze zwycięzcą konkursu skontaktujemy się telefonicznie.
Cena sms 1 zł + VAT (1,22 zł).