- To dla nas zaszczyt, że taka wybitna osoba odbiera tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” – mówi prezydent Roman Szełemej. – Mamy nadzieję, że pani Olga Tokarczuk, która od wielu lat jest związana z naszym miastem, nadal będzie chętnie tu przyjeżdżać i będzie się z Wałbrzychem identyfikować.
Sama Olga Tokarczuk mówiła, że czuje się zaszczycona przyznaniem jej tego tytułu.
- Pierwszy raz przyjechałam do Wałbrzycha, kiedy miałam 20 lat i już wówczas to miasto zrobiło na mnie wielkie wrażenie –wspomina pisarka. – Po kilku latach wraz z mężem zamieszkaliśmy w Wałbrzychu, tu urodził się mój syn, tu zakładałam pierwsze kluby Anonimowych Alkoholików i angażowałam się społecznie. Poznałam tu wielu niesamowitych ludzi i Wałbrzych zawsze był mi bliski. Teraz tu nie mieszkam, ale przyjeżdżam do rodziny bardzo często. To miasto wzbudziło we mnie pewien rodzaj wrażliwości. Wałbrzych zawsze był miastem wielokulturowym i społeczeństwo było zawsze empatyczne, przyjacielskie. Tym wyróżnieniem czuje się zaproszona do życia w więzi z Wałbrzychem i wałbrzyszanami.
Przypomnijmy, że przyznanie Oldze Tokarczuk tego zaszczytnego tytułu wywołało spor emocji i kontrowersji. Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta Wałbrzycha, radni z klubu PiS złożyli wniosek o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały dotyczącego nadania Oldze Tokarczuk tytułu „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. Ostatecznie przy 4 głosach „za” i aż 19 „przeciw” wniosek został odrzucony.
Olga Tokarczuk to wybitna prozaiczka i eseistka, jedna z najpopularniejszych oraz najchętniej czytanych polskich pisarek, autorka uhonorowana wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek czy nagrodą Fundacji im. Kościelskich). Wielokrotna laureatka nagrody czytelników „Nike”. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.