- Wierzę, że uda nam się uzyskać zgodę na realizację większości zgłoszonych projektów. Przedstawione „Stanowisko negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego” jest efektem wypracowania pewnego kompromisu, który jest zestawieniem projektów, z jednej strony wyrażających nasze potrzeby, a z drugiej mających szansę na realizację ze środków rządowych – mówił w trakcie konferencji Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Kontrakt Terytorialny jest narzędziem, które pozwoli na lepszą koordynację działań szczebla rządowego i samorządowego oraz realizację przedsięwzięć, które mają decydujący wpływ na rozwój naszego regionu, a są zapisane m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020.
Lista projektów została podzielona na kilka zakresów tematycznych. Wśród nich znajdziemy między innymi: transport, środowisko i bezpieczeństwo, szkolnictwo wyższe, edukację, rewitalizację, a także ochronę zdrowia i sport.
W gronie przygotowanych projektów znalazły się dwa bardzo istotne dla Wałbrzycha. Mowa oczywiście o budowie obwodnicy Wałbrzycha oraz o modernizacji stadionu sportowego na Nowym Mieście w celu utworzenia Regionalnego Centrum Lekkoatletycznego.
Wśród najważniejszych dolnośląskich projektów znalazły się m.in. inwestycje związane z infrastrukturą: dokończenie drogi ekspresowej S5 Wrocław – Poznań oraz S3 do granicy z Czechami, budowa obwodnic Wałbrzycha, Głogowa, Milicza oraz Oławy, a także rewitalizacja linii kolejowej nr 273 relacji Wrocław - Szczecin. Obok nich są także te związane z rozwojem Wrocławskiego Parku Technologicznego; badawcze – budowa Ponadregionalnego Centrum Zaawansowanych Badań Biologicznych oraz związane z ochroną zdrowia – Dolnośląskie E-Zdrowie, które ma rozwijać system ratownictwa medycznego w naszym województwie.
Kontrakt Terytorialny jest umową, która określa cele i priorytetowe przedsięwzięcia rządowe realizowane w danych województwie. Zawierany jest pomiędzy Radą Ministrów, reprezentowaną przez ministra ds. rozwoju regionalnego, a Zarządem Województwa Dolnośląskiego. Dokument ten określa cele i przedsięwzięcia priorytetowe, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju oraz województwa, sposób ich finansowania, koordynacji i realizacji. Kontrakt terytorialny jest jednym z nowych instrumentów, który ma poprawić efektywność polityki rozwoju.