Lato w pełni, wakacje tuż, tuż, a w czarnoborskiej bibliotece o sezonie ogórkowym nie ma mowy. 19 czerwca, wraz z początkiem tygodnia, rozpoczął się czas pełen czytelniczo-literacko-podróżniczych wydarzeń!
Warsztaty pisania książki, warsztaty kolażowej ilustracji, spotkania autorskie, konkursy literackie oraz interaktywna mapa odkryć polskich podróżników. To tylko niektóre atrakcje czekające w B+CK na małych i dużych czytelników, w ramach projektu pt. "Kto, ja? Ja nie napiszę książki?", inspirowanego podróżami Pawła Edmunda Strzeleckiego (projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”).
Pierwsze projektowe warsztaty już za nami. Z młodymi czytelnikami z gminy Czarny Bór spotkała się Magdalena Kozieł-Nowak (Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zajmująca się ilustracją i opracowaniem graficznym książek, malarstwem, rysunkiem artystycznym i projektowaniem wnętrz. Wśród zilustrowanych przez nią książek są m.in. „Dzieci z Bullerbyn” „Pudel na dyskotece”, „A niech to czekolada” i wiele, wiele innych).
Jak podkreśla Dorota Burchardt (koordynatorka projektu) były to warsztaty pełne twórczego szaleństwa, odkrywania plastycznych i literackich pasji, a także pracy nad budowaniem poczucia własnej wartości. Co tam się działo! Kartki papieru fruwały po całej sali, kredki się łamały, nożyczki nie nadążały wycinać, a w głowach uczestników zajęć (piątoklasistów
z GZS-P) aż roiło się od niezwykłych historii. Z taką dawką fantazji wcielili się w role ilustratorów, aż powstały, jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, autorskie książki – leporello, które obejrzeć i poczytać można w czarnoborskiej bibliotece. A jedna z nich zaczyna się tak: Był czarny, Czarny Bór... w tym czarnym, Czarnym Borze był biały dom... a w nim czarna żaba, która piła czarne mleko, chodziła na siłownię, a zamiast kota miała smoka… i olbrzymy też tam były..., i w ogóle inne czary – mary się działy!
Tak właśnie minęły pierwsze warsztaty z projektu "Kto, ja? Ja nie napiszę książki?", a to dopiero początek. W planach kolejne ciekawe zajęcia. 28 czerwca seniorzy z Uniwersytetu III Wieku spotkają się z pisarzem i podróżnikiem Robertem Maciągiem, który opowie o niezwykłych losach i wojażach Pawła Edmunda Strzeleckiego, a już 13 lipca z najmłodszymi mieszkańcami gminy Czarny Bór spotka się Edyta Jungowska - aktorka, lektorka i miłośniczka najbardziej znanej na świecie dziecięcej podróżniczki Pipi Lansztrung.
Szczegóły na www.ck.czarny-bor.pl.