Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 3265
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Nowoczesna chce ograniczyć przywileje związkowców

Czwartek, 25 lutego 2016, 15:41
Aktualizacja: 15:42
Autor: opr. PAW
Kraj: Nowoczesna chce ograniczyć przywileje związkowców
Fot. red
Nowoczesna Ryszarda Petru ma przygotowany projekt ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy ‒ Kodeks pracy.

Projekt ten zakład wprowadzenie wielu zmian, ograniczenie przywilejów związków zawodowych. Dla Wałbrzycha i regionu to ustawa o tyle istotna, że na terenie WSSE w wielu firmach funkcjonują związki zawodowe i ewentualne zmiany ich dotyczą.

Jak podaje GUS, w 2014 roku mieliśmy 19,5 tys. zarejestrowanych związków zawodowych. Jednak tylko 12,9 tys. organizacji prowadziło aktywna działalność. Związki zrzeszają 1,6 mln osób, co stanowi 11% wszystkich zatrudnionych. Największe uzwiązkowienie jest w górnictwie (72%), sektorze energetycznym (31%) i oświacie (25%).

Zdaniem polityków z Nowoczesnej, skala przywilejów związkowych w Polsce jest unikalna na tle Europy i dlatego przyjęcie proponowanego projektu ustawy wynika z potrzeby ograniczenia niektórych uprawnień związków zawodowych oraz wprowadzenia pełnej transparentności gospodarki finansowej związków zawodowych.

Autorzy projektu zwracają uwagę, że obecnie związki zawodowe w Polsce wyposażone są w przywileje, których nie mają inne organizacje społeczne. Efektem tego jest obciążenie pracodawców kosztami funkcjonowania związków. Powoduje to również antagonizację związków z pracodawcami, niezrzeszonymi pracownikami oraz społeczeństwem. Ponadto, w odróżnieniu od fundacji i stowarzyszeń, związki zawodowe nie mają ustawowej obligacji do jawności swoich finansów. Nowoczesna chce, by związki zawodowe publikowały coroczne sprawozdania finansowe, aby pokazać swoim członkom, że rzetelnie gospodarują ich składkami i nie nadużywają ich zaufania.

Obecnie funkcjonuje ustawa z 1991 roku o związkach zawodowych i przewiduje ona prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez funkcyjnych członków zarządu zakładowej organizacji związkowej. W przedziale 150-500 członków zakładowej organizacji związkowej jest to jeden pracownik, a w przedziale 1001-2000 członków – 3 pracowników. Tacy pracownicy mogą być zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenie lub bezpłatnie. W tym przypadku koszty ponosi pracodawca.

Projekt przewiduje ograniczenie tych obowiązków jedynie do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz zwolnienia od pracy zawodowej. Pracodawca nie musiałby już ponosić kosztów wynagrodzeń funkcyjnych pracowników związkowych.

Według Nowoczesnej, ustawa będzie miała pozytywne skutki społeczne., bowiem przyczyni się do wyrównania praw i obowiązków związków zawodowych i pozostałych organizacji społecznych, a likwidacja nadmiernych przywilejów złagodzi konflikty między pracodawcami a związkowcami oraz wymusi na działaczach związkowych większą dbałość o powiększanie liczby członków związków i realne dbanie o ich prawa. Natomiast transparentność gospodarki finansowej związków zawodowych umożliwi obiektywną ocenę działalności organizacji związkowych i ich działaczy oraz zwiększy do nich zaufanie. W ostatecznym efekcie nastąpi wzrost zaufania społecznego do działalności związkowej.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group