Palmiarnia w Lubiechowie (dziś dzielnica Wałbrzycha) wybudowana została w latach 1911-13 z inicjatywy księcia Jana Henryka XV von Pless (zm.1938). Nazywana jest czasami najpiękniejszym bukietem, jaki arystokrata wręczył swojej słynnej żonie, księżnej Daisy (1873-1943). Od początku swojego istnienia książęce ogrodnictwo wraz z palmiarnią w której zasadzono rośliny z pięciu kontynentów, było dostępne dla zwiedzających. Nie inaczej jest i dziś.
Od 2012 roku kiedy miasto Wałbrzych wykupiło zabytkową Palmiarnię, jest ona zarządzana przez Zamek Książ w Wałbrzychu, a do obu obiektów można nabyć wspólny bilet. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się remont jednego ze skrzydeł zabytkowego kompleksu, który realizowany był ze środków europejskich w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego rezultatów było zamieszkanie w Palmiarni trzech lemurów z Zoo w Dvorze Kralove.
Już od połowy lipca tropikalny ogród pod szklanym dachem zyska kolejną atrakcję w postaci reaktywowanej kawiarni. W tym celu kompleksowo wyremontowano jedną z największych i najpiękniejszych szklarni obiektu, gdzie już od połowy lipca w „Kawiarni pod palmami by Lody Sznajder” będzie można rozkoszować się deserem czy kawą. Wyłoniony w przetargu dzierżawca lokalu w ramach umowy zobowiązał się do pokrycia kosztów remontu. Obecnie trwają prace wykończeniowe.
- Po dokonaniu odkrywek poszycia szklarni według opinii inspektorów budowlanych konieczny okazał się kompleksowy remont całej jej konstrukcji– wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.
Uporządkowany i zagospodarowany został także wewnętrzny ogród między szklarniami z którego będzie można podziwiać wolierę pawi i przeszklony wybieg dla lemurów. Oprócz kawiarnianych stolików znajdzie się tam także miejsce dla plenerowej ekspozycji drzewek bonsai.
Nowa kawiarnia od 16 lica będzie działała także w samym Zamku Książ w Wałbrzychu. Kameralna „Cafe Taras Kasztanowy” będzie zlokalizowana na jednym z najpiękniejszych książańskich tarasów, do tej pory niedostępnym dla turystów oraz w tzw. „winiarni” na parterze południowego skrzydła. Desery, lody, napoje, ale także dobre jakości wino będą dostępne już podczas książańskiej odsłony Festiwalu „Góry Literatury”.