Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3209
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Niepełnosprawny – pełnoprawny

Wtorek, 11 maja 2010, 21:35
Aktualizacja: Środa, 12 maja 2010, 8:08
Autor: Dominika Krawczyk
Wałbrzych: Niepełnosprawny – pełnoprawny
Młodzież chętnie uczestniczy w spotkaniach dotyczących pomocy niepełnosprawnym
Fot. Dominika Krawczyk
Czy niepełnosprawne dziecko może uczyć się i studiować tak samo jak normalne? Czy wolno mu później szukać pracy i samemu zarabiać na siebie? Na te pytania odpowiedzi udzielali dziś uczestnicy seminarium zatytułowanego „Szanse i bariery w edukacji i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Teoria i praktyka.”

Wałbrzych jest wybitnie nieprzyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Bariery architektoniczne, brak ułatwień, a przede wszystkim nietolerancja sprawiają, że na ulicach naszego miasta nie często spotkać można osoby, choćby na wózku czy niewidome. Z tym podejściem od jakiegoś czasu walczy dr Małgorzata Franczak, pełnomocnik Rektora PWSZ AS ds. osób niepełnosprawnych, która cyklicznie organizuje spotkania o podobnej tematyce związanej z aktywizacją osób niepełnosprawnych.

Tym razem program seminarium przygotowany został tak, by prześledzić drogę edukacji, a następnie aktywizacji takich osób od przedszkola po rynek pracy. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać opinii ekspertów, ludzi na co dzień zmagających się z tematem. Wykładowcy, wśród których wymienić można choćby Teresę Rochatkę z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wałbrzychu, Martę Kamer z Towarzystwa Pomocy Głucho-Niewidomych we Wrocławiu czy Bożenę Niewiedział, Prezesa Firmy „Pakt” Sp. z o. o. Zakładu Pracy Chronionej w Wałbrzychu, przekonywali słuchaczy, że niepełnosprawny na pewno nie znaczy gorszy.

- Litość jest najgorszym, co takim osobom można dać - twierdzi Łukasz Banaszak, asystent ds. Osób z Niepełnosprawnością, PWSZ w Legnicy. - Trzeba stawiać przed nimi zadania, egzekwować je. Jestem zdania, że takie osoby należy traktować nawet ostrzej po to, by miały szansę się sprawdzić - dodaje.

Seminarium towarzyszyła wystawa prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy chętnie chwalili się swoimi dziełami.

- Przy okazji konferencji zostaliśmy poproszeni o wystawienie prac wykonywanych w Warsztacie Terapii Zajęć przy ulicy Nałkowskiej, osób z upośledzeniem umysłowym - mówi Dorota Staniszewska, kierownik warsztatów. - Przy okazji serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte, które odbędą się 29 maja.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group