Z łezką w oku wspominamy tego kompozytora, wokalistę, multiinstrumentalistę, aranżera, poetę, autora, malarza, producenta płytowego, człowieka renesansu, autora kilkudziesięciu płyt gramofonowych i kompaktowych, twórcę muzyki do 13 filmów i 24 spektakli teatralnych. Twórcę takich utworów jak: „Jednego serca", „Bema pamięci żałobny rapsod", „Wspomnienie", "Sen o Warszawie", itd. Artystę odtrącanego, dręczonego, ale i też wielbionego. Dziś możemy powiedzieć, najważniejszego twórcę muzycznej pop- kultury XX wieku w naszym kraju.
Czesław Niemen kilkanaście razy odwiedzał Wałbrzych i pozostawił tu swoje ślady pisząc muzykę do dwóch sztuk teatralnych dla naszego teatru. Przypomnijmy, że w 1975 roku napisał muzykę do sztuki "PARADY", Jana Potockiego, reż. Bernard Ford Hanaoka. Premiera sztuki odbyła się 6 września 1975 roku na scenie plenerowej Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, w zamku Książ. W 1976 roku powstała muzyka do sztuki "CYD" Pierre Cornellie - w transkrypcji Stanisława Wyspiańskiego, reż. Ford Hanaoka. Premiera miała miejsce 13 czerwca 1976 roku.
W Wałbrzychu i okolicy w 1966 roku jesienią odbyła się ostatnia trasa koncertowa Czesława Niemena z zespołem Niebiesko-Czarni. Był to istotny moment w karierze artysty, gdyż rozpoczął on samodzielną karierę, otwierając nowe drogi muzyki i piosenki. Przypomnijmy, że w 1967 roku powstał sztandarowy utwór Niemena „Dziwny jest ten świat", który łamał konwenanse muzyczne i etyczne, tworząc nowy rozdział polskiej muzyki i piosenki.
Pojawił się nawet pomysł, żeby ze względu na współpracę artysty z wałbrzyskim teatrem, która jest wyjątkowa, ze względu na pamięć o Czesławie Niemenie, powrócić do tych sztuk, z tą wyjątkową muzyką. Innym pomysłem jest ten, by w naszym teatrze znalazła się skromna tablica pamiątkowa, informująca o obecności Czesława Niemena.