Po godzinnych obradach i konsultacjach prawnych przedstawiciele organizacji pozarządowych, z grona których miała zostać wybrana szóstka członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego rozeszli się do domów nie dopełniając wyborów.
Powodem takiego stanu rzeczy był brak formalnego potwierdzenia u części kandydatów, że mają prawo do reprezentowania swoich organizacji. Wybory rady odbędą się na następnym spotkaniu. Niestety na razie nie wiadomo kiedy, ponieważ najpierw musi zostać znowelizowana uchwała mówiąca o powołaniu Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Stanie się to zapewne na najbliżej sesji rady powiatu.
vvvv nie ma wątpliwości, że starostwo wywiązało się bez zarzutu ze swoich zobowiązań:
- Uchwała z 30 listopada 2011 roku dotycząca powołania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego została przygotowana należycie. Była konsultowana z organizacjami pozarządowymi, jest dostępna na stronie internetowej starostwa, została rozesłana do wszystkich organizacji współpracujących z powiatem. Konsultacje trwały prawie miesiąc. Organizacje nie wykazały się zbytnią aktywnością, uznaliśmy więc, że zgadzają się z treścią uchwały, rozumieją ją i chcą działać. Została też zatwierdzona za pierwszym razem przez nadzór prawny województwa dolnośląskiego. Dzisiaj na sali zagrały emocje, przedstawiciele niektórych organizacji nie chcieli się zgodzić na to, by w wyborach wzięły udział osoby, które nie mają potwierdzenia, że zostały upoważnione do kandydowania przez swoje organizacje. Aby nie doszło problemów formalnych lepiej było przerwać spotkanie, a wybory przesunąć na inny termin – wyjaśniał Paweł Szudziński z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu starostwa powiatowego w Wałbrzychu.
Główne zadania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju powiatów
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.