Wśród rówieśników tzw. „młodzieżowego teamu” często faworyzuje obraz młodego człowieka, który wychodzi z cienia zła, charakteryzuje się negatywnymi zachowaniami. Palenie papierosów, „trawy”, sięganie po „dopalacze” jest chęcią zabłyśnięcia z innej strony wśród rówieśników. Uczniowie, by wyjść na dobrą ścieżkę życia, muszą bardzo mądrze dokonywać wyborów, ponieważ na każdym kroku czai się pokusa. Wzrost bezrobocia w domach rodzinnych często ma wpływ na niewłaściwe wybieranie działań. Wiele czynników sprzyja więc sięganiu po środki psychoaktywne. Naszym zadaniem jest mieć tak dobry kontakt, by zmieniać ich postawy, by dać im poczucie, że wiele rzeczy, postaw mogą zmienić.
W Ochotniczym Hufcu Pracy podczas zajęć wychowawczych, w trakcie rozmów indywidualnych, obserwując zachowania młodzieży w trakcie przerw, poza szkołą, wspólnie z kadrą wychwycono problem sięgania po narkotyki, środki psychoaktywne, jak również uzależnienie od Internetu, portali społecznościowych.
- W związku z zaistniałą sytuacją, chcieliśmy uciąć problem w zarodku. Postanowiliśmy zaprosić do współpracy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Chcemy wspólnie zrealizować program pozwalający na eliminację zagrożeń w postaci uzależnień i niedostosowania społecznego. Zajęcia prowadzone poprzez warsztaty, prelekcje, pracę w grupie będą realizowane przez specjalistów z Działu Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej, psycholog Justynę Oleksy oraz terapeutkę uzależnień Patrycję Cyganik. Osoby te posiadają doświadczenie w pracy w grupach. Dodatkowo program „Młodzieżowa profilaktyka uzależnień i promocji zdrowia” będzie wspierany przez kadrę Ochotniczego Hufca Pracy, a zajęcia będą realizowane w szkole: w Publicznym Gimnazjum nr 3 oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu – mówią inicjatorzy przedsięwzięcia z OHP.
Pierwsze zajęcia odbyły się w Publicznym Gimnazjum nr 3, gdzie młodzież z I grupy wychowawczej miała okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjno-informacyjnych na temat uzależnień. Grupa podzieliła uzależnienia na dwa typy:
- uzależnienia od różnego rodzaju substancji takich jak: nikotyna, alkohol, amfetamina, heroina, marihuana, LSD, THC, itp.
- uzależnienia od różnych rodzaju czynności, tzw. uzależnienia behawioralne, takie jak: Internet, pracoholizm, seksoholizm, jedzenie, kupowanie, itp.
Następnie omawiane były poszczególne rodzaje uzależnień oraz konsekwencje wynikające z ich przyjmowania. Grupa słuchała również wywiadu rapera, który wyszedł z uzależnienia, a wcześniej handlował i brał narkotyki przez lata.