Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej działa od roku 2009 i od tego czasu skorzystały z niego w sumie 93 gminy. Łącznie kwota dotacji udzielonej lokalnym samorządom przekroczyła już 39 milionów złotych, a przekazane pieniądze pozwoliły zrealizować w całym regionie ponad 230 zadań m.in. z zakresu infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, remontów i przebudowy szkół oraz przedszkoli czy zakupów pomocy dydaktycznych.
Dolnośląskie gminy, do których skierowany jest konkurs, muszą zapewnić jedynie wkład własny do swojego projektu o wartości min. 25% jego wartości.
− Dzięki tym pieniądzom gminy realizują projekty, które zwiększają standard życia mieszkańców regionu. Do tej pory podstawowym kryterium była wysokość dochodów gminy na jednego mieszkańca. Na tej podstawie w ubiegłym roku wsparcie finansowe otrzymały 24 dolnośląskie gminy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
W tym roku nieco zmieniły się jednak zasady przyznawania dofinansowania. Liczyć na nie mogą projekty dotyczące w szczególności:
- zmniejszenia niskiej emisji, związanej m.in. z termomodernizacją (ociepleniem) i termorenowacją w obszarach o dużej gęstości zaludnienia, a w szczególności miejscowościach o walorach turystycznych i uzdrowiskowych;
- inwestycji w infrastrukturę sportowo – rekreacyjną służącą kształtowaniu i promocji prozdrowotnych postaw kultury fizycznej, wykorzystywaną np. do rozwijania oferty szkolnych zajęć sportowych w celu upowszechnienia zdrowego stylu życia.
− Fundusz pomaga realizować wiele niewielkich, ale niezwykle istotnych dla mieszkańców projektów. Tak stało się na przykład w Janiszowie, gdzie w ubiegłym roku wyremontowano wiejską świetlicę. Dofinansowanie pozwoliło odnowić budynek, który dysponuje teraz przestronną salą ze sceną, wygodną kuchnią z nowoczesnym wyposażeniem, a także szatnią dla sportowców, toaletami i dwoma pomieszczeniami magazynowymi. W ten sposób powstało wielofunkcyjne centrum, które z pewnością długo będzie służyć mieszkańcom – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa Dolnośląskiego.
Złożone wnioski zostaną następnie przeanalizowane przez komisję konkursową. Po ocenie formalnej i merytorycznej stworzony zostanie ranking informujący o przyznaniu dofinansowania w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. W tym roku dodatkową premię punktową, podczas oceny merytorycznej wniosków, otrzymają gminy, na terenie których działają przedsiębiorstwa uzdrowiskowe podległe województwu: Bystrzyca Kłodzka, Jedlina Zdrój, Lądek Zdrój, Mieroszów, Szczawno Zdrój oraz gminy, które zostały dotknięte suszą w latach 2015-2016: Bolków, Kłodzko (gmina wiejska), Leśna, Lubomierz, Męcinka, Mirsk, Nowa Ruda (gmina wiejska), Stara Kamienica, Stoszowice, Wleń.
Ostateczny ranking gmin komisja konkursowa przedstawi do akceptacji zarządowi województwa. Pierwszych 20 gmin z listy rankingowej otrzyma dotację w kwocie do 150 tys. zł. Pozostałe trafią na listę rezerwową. Ostateczną decyzję o dofinansowaniu danego projektu podejmie podczas czerwcowej sesji Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Decyzja będzie podjęta na podstawie zaakceptowanej przez Zarząd Województwa listy rankingowej projektów. Z wybranymi gminami zostaną następnie podpisane stosowne umowy na refundację o wartości do 75% przedstawionych kosztów.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na witrynie Urzędu Marszałkowskiego, w zakładce Rozwój Regionalny: http://www.umwd.dolnyslask.pl/rozwoj/dolnoslaski-fundusz-pomocy-rozwojowej/.