- Współpraca i dialog do kluczowe elementy naszego projektu. Dlatego nowy sezon rozpoczęliśmy od kontynuacji rozmów z Partnerami oraz przedstawicielami środowisk naukowych o wspólnych celach ochrony przyrody i zabytków w dolinie Pełcznicy – wyjaśnia dr Justyna Jaworek-Jakubska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Dzięki współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Federalna Fundacja na rzecz Środowiska) w Zamku Książ w Wałbrzychu odbyły się warsztaty eksperckie dotyczące stworzenia modelowej koncepcji ochrony miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych. Ze względu na ogrom danych i złożoność problemu współpracowali ze sobą eksperci wielu dziedzin, z takich instytucji jak m.in. Zamek Książ w Wałbrzychu , Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wody Polskie , Nadleśnictwo Wałbrzych, Lasy Państwowe , Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków , Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych , Uniwersytet Wrocławski Fundacja Księżnej Daisy von Pless. Całodniowe warsztaty składały się z części terenowej i intensywnej pracy w zamku.
Podczas warsztatów eksperckich rozmawiano o ochronie cennego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w rejonie Szwajcarki, Stawu Łabędziego oraz placów widokowych. Kolejne spotkanie w ramach projektu przyniosło nowe rekomendacje, sugestie i pomysły. Efekty tych intensywnych prac zbliżają naukowców do opracowania koncepcji zintegrowanej ochrony i zarządzania krajobrazem doliny Pełcznicy pod Książem.
Warsztaty moderowali eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Think Tank Miasto.