Wydawać by się mogło, że ta uchwała zostanie podjęta bez dyskusji, bowiem wszyscy dostrzegają potrzebę funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta. Tak jednak nie było. Kwestią sporną pozostaje to - młodzież w jakim wieku powinna w tej radzie zasiadać, bowiem potrzeby 14 a 22 latków są zupełnie inne.
Młodzieżowa Rada Miasta Wałbrzycha jest reprezentacją:
1) młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych na terenie Miasta Wałbrzycha, w tym w zespołach szkół, których siedziba znajduje się na terenie Miasta Wałbrzycha, zamieszkałej na terenie miasta Wałbrzycha, z wyłączeniem szkół dla dorosłych,
2) studentów studiów I stopnia szkół wyższych, których siedziba lub siedziba filii mieści się na terenie Miasta Wałbrzycha.
- Młodzieżowa Rada Miasta funkcjonowała w naszym mieście, natomiast zmieniła się struktura oświaty, bo nie ma już szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a w poprzedniej Młodzieżowej Radzie Miasta byli głównie uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych - mówi Aleksandra Mentek, kierownik Referatu Edukacji i Wychowania w UM Wałbrzych. - Zmiany w oświacie spowodowały, że powinniśmy podjąć w tym zakresie nową uchwałę. Zgodnie z tym, radnym może być osoba, która skończyła 15 lat, a nie ma jeszcze lat 23. Oznacza to, że w Radzie będą zasiadać młodzi ludzie, ale którzy mają już szerszy światopogląd.
Swoje zastrzeżenia do projektu uchwały zgłosił radny Jacek Szwajgier.
- Mam pewne wątpliwości, bowiem ta dorosła młodzież, 22-letnia młodzież, może już jako osoba dorosła kandydować do dorosłej rady miasta Wałbrzycha i ta dorosła młodzież ma inne potrzeby niż ta młodzież 15-letnia - uważa radny. - Czy komunikacja między 15 a 22-latkiem będzie dawała pole do dyskusji między nimi?
Aleksandra Mentek przypomniała, że w poprzedniej Młodzieżowej Radzie Miasta przekrój wiekowy też był spory, bowiem zasiadali w niej uczniowie mający 13 lat, ale też tacy, którzy mieli po 18 czy 19 lat.
- Uważam, że ci 22-latkowie będą mieli możliwość do konfrontacji z tymi młodszymi, którzy już mają swoje poglądy - mówi Aleksandra Mentek. - Ci młodsi uczniowie będą mogli się "ścierać" z 22-latkami i przedstawiać swoje własne poglądy i pomysły.