Minister Bieńkowska i marszałek Jurkowlaniec mówili przede wszystkim o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Przewiduje się, że kolejny Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego będzie zawierał w sobie dwa fundusze, a więc będzie łączył wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (inwestycje) z Europejskim Funduszem Społecznym (tzw. miękkie wsparcie). Aby przygotować się do nowego RPO, zarząd naszego województwa musi wynegocjować ze stroną rządową tzw. Kontrakt Terytorialny, a więc dokument, którego celem jest zapewnienie spójności działań rozwojowych prowadzonych przez rząd i samorządy, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich.
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013(RPO WD) realizowany jest na obszarze województwa dolnośląskiego i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do beneficjentów trafiło już, jako refundacja poniesionych przez nich wydatków, 55 proc. budżetu Programu tj. ponad 2,8 mld złotych. Łącznie w Programie do końca grudnia 2012 roku podpisano 1 768 umów o dofinansowanie projektów kwotą prawie 4,4 mld złotych - co daje Dolnemu Śląskowi 6. miejsce w rankingu regionalnych programów operacyjnych, prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
SYSTEM EWIDENCJI INICJATYW PROJEKTOWYCH
W najbliższym czasie zostanie uruchomiony elektroniczny System Ewidencji Inicjatyw Projektowych. Ma on za zadanie gromadzić propozycje przedsięwzięć planowanych do realizacji przez potencjalnych beneficjentów funduszy Unii Europejskiej. Propozycje ujęte w SEIP będą więc pomocne m.in. przy opracowaniu nowego dolnośląskiego programu operacyjnego na okres 2014-2020. Głównym celem systemu SEIP jest rozpoznanie oczekiwań i potrzeb podmiotów publicznych, gospodarczych i społecznych, które mogą być zrealizowane w przyszłości na terenie Województwa Dolnośląskiego. Ważne jest więc, aby zgłaszane inicjatywy w pełni wpisywały się w założenia Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020.
PPP
Województwo Dolnośląskie – jako pierwsze w Polsce – opracowało strategię remontów i eksploatacji dróg wojewódzkich w oparciu o formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Jesienią 2011 r. przeprowadzono pierwsze postępowanie przetargowe, mające na celu wyłonienie partnera dla DSDiK w remoncie i utrzymaniu dwunastokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 342 (Wrocław – Oborniki Śląskie). Ze względu na wysokość zaoferowanych cen, pierwsze w historii Polski tego typu drogowe postępowanie PPP trzeba było unieważnić. Oczywistym wnioskiem jest więc postulat przekazywania w przyszłości do tego typu postępowań znacznie dłuższych odcinków dróg. Cena jednostkowa kilometra znacznie się wtedy zmniejszy. Po unieważnieniu postępowania, DSDiK nawiązała współpracę z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, aby – po przeprowadzeniu analiz i koniecznych modyfikacji założeń – w najbliższej przyszłości kontynuować prace nad pozyskaniem partnera prywatnego dla remontu i utrzymania dróg wojewódzkich. Niezwłocznie, po otrzymaniu z ministerstwa wyników analiz prawnych, ekonomicznych i technicznych, działania te zostaną znowu podjęte.
SRWD 2020
Podczas trwających od 8 października do 18 grudnia 2012r. konsultacji społecznych nad projektem Strategii Województwa Dolnośląskiego odbyło się około 60 spotkań zaplanowanych we wszystkich powiatach na terenie całego województwa, w tym 4 większe konferencje we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu oraz 2 spotkania transgraniczne w Zgorzelcu i Kudowie Zdrój. Łącznie wzięło w nich udział około 2,5 tysiąca osób. Wszelkie uwagi do projektu Strategii można było zgłaszać poprzez specjalnie stworzony formularz on-line oraz tradycyjną pocztę lub na adres e-mail. Łącznie zostało zgłoszonych 2095 uwag. Zakres zgłaszanych uwag i postulatów w dużej mierze koncentrował się na kwestiach infrastrukturalnych, chociaż nie brakowało też kwestii nazewnictwa i wyznaczania obszarów interwencji w projekcie SRWD. Co dalej z projektem Strategii? Wzbogacony o uwagi zgłoszone podczas konsultacji dokument w styczniu zostanie przedstawiony zarządowi województwa. Następnie zarząd przedstawi go radnym na najbliższym posiedzeniu Sejmiku Województwa.
www.umwd.dolnyslask.pl