Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności.
Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie efekty podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.
Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
Spójrzmy na miejsca naszych samorządów w tym zestawieniu.
W kategorii województw, dolnośląskie znajduje się na 5. miejscu, co oznacza spadek z 5. miejsca w roku 2021, ale już Wrocław w gronie miast wojewódzkich jest na wysokim 3. miejscu.
W kategorii miast na prawach powiatu przewodzi Sopot (zresztą od wielu lat), a Wałbrzych zajmuje 39. miejsce (awans z 41.) w gronie 48 sklasyfikowanych miast.
W rywalizacji powiatów przewodzi powiat człuchowski, a powiat wałbrzyski znalazł się na 222. miejscu (awans z 245. pozycji) na 314 sklasyfikowanych.
W kategorii miasteczka przewodzi Łeba. Wysoką pozycję zajmuje Szczawno-Zdrój, bowiem zostało sklasyfikowane na 23. pozycji (awans z 39). Mieroszów jest na 123. miejscu (spadek ze 108). Spory spadek zanotowała Jeldina-Zdrój - z 85. miejsca na 228. Boguszów-Gorce zajmuje 607. miejsce (spadek z 553), a jeszcze niżej jest Głuszyca, która zajmuje obecnie 616. pozycję (spadek z 593). Sklasyfikowano 631 samorządów.
W kategorii gmin wiejskich nasze samorządy zajęły dość niskie lokaty. Czarny Bór jest na 639. miejscu (spadek z 294). Jeszcze niżej są Stare Bogaczowice, które zajmują 938. miejsce (tu akurat mamy awans z 1048 pozycji). Ostatnim naszym reprezentantem jest Walim, który został sklasyfikowany na 944. pozycji (spadek z 602). Sklasyfikowano 1513 samorządów w tej kategorii.