Na wielu z nich można podziwiać weduty- czyli pejzaże, widoki, elementy architektoniczne, które swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości znajdują między innymi w Wałbrzychu, Szczawnie Zdroju, Jedlinie Zdrój. I tą właśnie formą artystyczną zajęli się uczestnicy warsztatów artystycznych, które odbyły się 23 lutego, w sobotę w Muzeum w Wałbrzychu.
Prowadząca zajęcia Wiesława Kamińska na początku wyjaśniła uczestnikom na czym polega technika weduty i czym najczęściej zajmowali się weduiści. Następnie oprowadziła dzieci po muzealnej ekspozycji porcelany zwracając szczególną uwagę na te eksponaty, które prezentują weduty.
Po teoretycznym wprowadzeniu wszyscy otrzymali talerze oraz farby i zabrali się do projektowania i realizacji własnych wedut. Mogły to być prace inspirowane obejrzanymi zbiorami lub pomysły uczestników. Dzieci malowały, kościoły, zamki i inne budowle, które znane są im z codziennej obserwacji miasta.
Ten artystyczny weekend miał na celu nie tylko kształtowanie wyobraźni i plastycznych umiejętności uczestniczących w zajęciach dzieci, ale także edukację na temat porcelany, która w wałbrzyskim muzeum odgrywa bardzo istotną rolę.