Uczniowie pod opieką Ewy Ławniczak oraz Marioli Lech przygotowali program artystyczny. Rozdano nagrody m.in. maluchom z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17, którzy przygotowali prace plastyczne na temat patrona szkoły.
Całość uroczystości zakończono ustrojeniem płaskorzeźby Kopernika w szkole długim szalikiem przygotowanym przez poszczególne klasy.
Wcześniej odbył się m.in. Drużynowy Konkurs Wiedzy o Koperniku. Drużyny ze wszystkich klas drugich z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do współzawodnictwa. W konkursie zwyciężyła drużyna klasy 2 c w składzie: Daniel Witasek, Dawid Michalak oraz Agata Blitek, wygrywając dla swojej klasy Dzień Bez Pytania. Konkurs przeprowadziła i przygotowała klasa 1 d wraz z wychowawcą Barbarą Tarasek.
W tym roku przypadają okrągłe rocznice urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika, patrona III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu (19 lutego – 540. rocznica urodzin i 24 maja – 470. rocznica śmierci). Dlatego szkoła po raz pierwszy zaplanowała przedsięwzięcie o nazwie Kopernikalia, które ma się stać tradycją.
W ramach Kopernikaliów odbywały się przez cały wrzesień i połowę października imprezy oraz konkursy szkolne i pozaszkolne o charakterze poznawczym i artystycznym, do których zaangażowani zostali nauczyciele i uczniowie liceum oraz zaproszone szkoły i przedszkole w dzielnicy Sobięcin.
We wrześniu w ramach międzyklasowego konkursu została ogłoszona i przeprowadzona wielka akcja stworzenia dzieła bez precedensu – szalika dla Kopernika - o tematyce astronomicznej motywów ozdobnych, którym otulony zostanie na zimę pomnik astronoma w parku przy szkole.
Do uczniów klas drugich skierowany został Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku, a do uczniów klas pierwszych Konkurs na Najciekawszą Prezentację o Wielkim Astronomie. Przeprowadzono również Międzyszkolny Konkurs Plastyczny w kategoriach: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjalna i średnia. Wykonane prace oglądać można w budynku szkoły.
W październiku w liceum miała miejsce pierwsza Noc z gwiazdami, podczas której uczniowie zgłębiali problematykę astronomiczną. Każdy uczestnik za pomocą samodzielnie skonstruowanej obrotowej mapy nieba mógł odnaleźć widoczne konstelacje i planety. Za pomocą ciekawych aplikacji uczniowie mogli oglądać zdjęcia Słońca, wykonane różnymi filtrami, pozwalające określić jego aktywność. Inne aplikacje pozwoliły śledzić ruch satelity Fermi nad Ziemią, czy określić położenie planet.
W trakcie Nocy z gwiazdami przeprowadzone zostały także quizy, w których uczniowie mogli wykazać się wiedzą astronomiczną, oglądano filmy dokumentalne i fabularne o tematyce astronomicznej.