W konferencji, poza dyrektor Danutą Marosz, dyrektorem artystycznym Piotrem Ratajczakiem, obecnym kierownikiem literackim Sebastianem Liszką oraz przyszłą kierownik literacką Dorotą Kowalkowską, udział wzięli główni twórcy spektaklu: reżyser- Paweł Świątek oraz Tomasz Jękot- twórca scenariusza.
Spektakl „Znikające szkoły” swój początek znalazł w społecznych problemach. Jest to refleksja i zestaw pytań dotyczących naszego dzieciństwa, a także wizji dzieciństwa przyszłości oraz obraz wpływu otoczenia na ten okres w ludzkim życiu, refleksja nad tym, czym jest edukacja dzisiaj i czym może się stać jutro. Rzeczywistość ukazana w przedstawieniu będzie z pewnością futurystyczna, baśniowa, stanowi fantazję na temat świata w którym szkolnictwo nie istnieje.
Poruszone zostają w spektaklu ważne kwestie polityczne i społeczne- kryzys idei szkoły, która tak bardzo kształtuje osobowość człowieka i determinuje jego los. Tytuł może przywieść na myśl problem znany dobrze mieszkańcom Wałbrzycha, jednak twórcy podkreślają, że nie należy zjawiska likwidacji szkół ograniczać tylko do lokalnych wydarzeń- dzieje się to w całej Polsce i o tym mowa również w „Znikających szkołach”.
W przedstawieniu występują: Angelika Cegielska, Karolina Krawiec, Irena Wójcik, Ewelina Żak i Mirosława Żak. Spektakl nazwano Akademią dziękczynną Niewidocznych Akademików w nawiązaniu do brytyjskiego systemu szkolnictwa wyższego oraz twórczości Terry’ego Pratchetta.