Barbara Mucha - Brodzińska, urodziła się 26 czerwca 1931 r. w Pszczynie, a zmarła 30 marca 2021r. w Wałbrzychu. W latach 1950 – 1956 studiowała na Wydziale Szkła i Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1956 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej. Historię sztuki studiowała u prof. Karola Estreichera. W 1956 r. otrzymała tytuł magistra sztuki. W latach 1956 - 1986 związana była działalnością artystyczną oraz zawodową z Wałbrzychem, pracując najpierw jako projektantka, a potem kierując Zakładowym Ośrodkiem Wzornictwa w Wałbrzyskich Zakładach Graficznych „Kalkomania”. Dorobek artystki ukierunkowany był na tworzenie grafiki użytkowej, architektury wnętrz, projektowania przemysłowego, tkaniny artystycznej oraz ceramiki. Brała aktywny udział w życiu wałbrzyskiego środowiska plastycznego. W latach 1960 – 1962 należała do grupy twórczej „Wałbrzych”, była członkiem grupy twórczej artystów plastyków „Kontrast”. Należała do Związku Polskich Artystów Plastyków, Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu. W 1989 r. uzyskała uprawnienia rzeczoznawcy nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w zakresie malarstwa i sztuki użytkowej. Brała udział w licznych międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich.
Bycie artystą to nie tylko wybór zawodu, lecz także wewnętrzna potrzeba i powołanie. Te wartości doskonale reprezentowała Barbara Mucha – Brodzińska. Pracując w Wałbrzyskich Zakładach Graficznych „Kalkomania”, zaprojektowała około 1000 wzorów dekoracji graficznych i malarskich na wyroby ceramiczne, produkowane na rynek krajowy i zagraniczny.
Przyznanie tytułu "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha" jest świadectwem pamięci o zasługach i osiągnięciach artystki, projektantki oraz mieszkanki Wałbrzycha, jednocześnie ma na celu inspirację przyszłych pokoleń twórców.
Artystka była laureatką wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń. I Nagroda, Wystawa Najlepszych Wzorów Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego, Warszawa 1962; I Nagroda i Wyróżnienie, Konkurs na okładzinowe płytki ceramiczne, Warszawa 1973; Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych”, Warszawa 1974; II Nagroda, Ogólnopolski Turniej o Złotą, Srebrną i Brązową Lampkę Górniczą w dziedzinie malarstwa, Wałbrzych 1975; Medal pamiątkowy z okazji 50 Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań 1978; Złota Odznaka za Zasługi dla Przemysłu Chemicznego, Warszawa 1986; Odznaka za Zasługi dla Wałbrzyskich Zakładów Graficznych „Kalkomania”, Wałbrzych 1986; Nagroda Prezydenta Miasta Wałbrzycha i list gratulacyjny Wojewody Wałbrzyskiego z okazji 40-lecia pracy twórczej, Wałbrzych 1997. Jej prace prezentowano na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce jak i na świecie.
Prace artystki znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu (ceramika), Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (ceramika), Urzędu Miasta w Wałbrzychu (malarstwo), Galerii ASP we Wrocławiu (ceramika, malarstwo), Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA (malarstwo) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (ceramika, malarstwo, grafika).