Oskarżonym zarzucono wyłudzanie świadczeń rentowych przy pomocy podrobionych lub poświadczających nieprawdę dokumentów lekarskich oraz w zamian za korzyści majątkowe wręczane pośrednikom podejmującym się załatwienia świadczeń rentowych. Świadczenia były uzyskiwane w oparciu o przygotowywane przy pomocy, uczestniczących w procederze lekarzy, dokumenty uwiarygodniające rzekome dolegliwości wskazujące na niezdolność do pracy. Sprawcy korzystali również z pomocy pośredników pozostających w kontaktach z lekarzami-orzecznikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz lekarzami – biegłymi sądowymi, dzięki którym uzyskiwali korzystne orzeczenia lekarskie w ZUS lub korzystne opinie biegłych. Łączna wartość wyłudzonych świadczeń objętych ostatnim aktem oskarżenia przekroczyła wysokość 300 000 zł.
Wśród 23 oskarżonych jest 14 osób, którym zarzucono wyłudzanie lub usiłowanie wyłudzenia świadczeń rentowych, 6 lekarzy pomagających w wyłudzaniu świadczeń lub podejmujących się załatwienia fałszywej dokumentacji lekarskiej (wśród nich 1 były lekarz-orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz 2 lekarzy – biegłych sądowych), 1 były pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz 2 inne osoby pomagające w uzyskiwaniu fałszywej dokumentacji lekarskiej.
Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.
Należy nadmienić, że w wyniku prowadzonego dotychczas w latach 2004-2011 śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy i Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu, ujawniono przypadki wyłudzeń świadczeń z ZUS i udzielanej w tym zakresie pomocy w stosunku do łącznie 176 oskarżonych. Wobec kilkudziesięciu osób postępowania sądowe zostały już zakończone prawomocnymi wyrokami skazującymi. W stosunku do pozostałych postępowania są prowadzone w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu i Sądzie Rejonowym w Świdnicy.