Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 3257
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: „Kobiety przeciw szariatowi”

Poniedziałek, 15 lutego 2016, 6:45
Aktualizacja: 7:47
Autor: red
Kraj: „Kobiety przeciw szariatowi”
Fot. nadesłane
W połowie stycznia w Sejmie odbyła się konferencja „Kobiety przeciw szariatowi”, w której wzięły udział przedstawicielki partii KORWiN, Ruchu Kukiz’15, a także Miriam Shaded, prezes fundacji Estera.

Konferencja była głosem sprzeciwu wobec dramatycznych wydarzeń, mających miejsce w Niemczech i innych krajach. Uczestniczki konferencji zaapelowały do premier Beaty Szydło, by nie pozwoliła na przyjazd do Polski islamskich uchodźców. Wystosowany został list z postulatami zmiany polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec imigrantów. Podczas konferencji głos zabrała liderka wałbrzyskiego okręgu Partii KORWiN- Pani Beata Żołnieruk.

- Kilka dni temu otrzymałam za pośrednictwem Biura Poselskiego Janusza Korwina-Mikkego odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i muszę przyznać, że jestem rozczarowana. Spodziewałam się bowiem merytorycznej odpowiedzi, która wprost odpowie na nasze zapytania i postulaty. Zamiast tego otrzymałam kilka stron wyjaśnień, które tak naprawdę niczego sensownego nie wniosły. Pan Jakub Skiba - Sekretarz Stanu z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych - na 5 stronach odniósł się do ogólnej polityki państw członkowskich UE, a dotyczącej relokacji uchodźców. Z pisma dowiedziałam się m.in., że przeprowadzona przez rząd analiza możliwości stanu prawnego w zakresie realizacji przyjętych przez Polskę zobowiązań, wskazuje na brak możliwości odstąpienia od przyjętych zobowiązań. Moim zdaniem, jeśli pada takie stwierdzenie, to oznacza to tylko jedno. Przyjazd tych ludzi do Polski jest nieunikniony i nie pomoże w tej kwestii żadne referendum. Co prawda w kolejnym akapicie pisma wspomniano, że w myśl art.5 ust. 7 Decyzji Rady UE 2015/1523 z dn. 14 września 2015 roku istnieje możliwość odmowy relokacji wnioskodawcy, w przypadku wystąpienia uzasadnionych powodów wskazujących, że dana osoba może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego i że oferowana pomoc będzie tylko dla osób jak najbardziej zbieżnych kulturowo, np. pod względem wyznaniowym, ale już w kolejnym zdaniu jasno podkreślono fakt, że Konwencja Genewska zakazuje dyskryminacji uchodźców. Oznacza, to że Polska nie może odmówić azylu osobom ze względu na wyznawaną przez nich religie, a wykluczenie pewnych grup osób, np. muzułmanów - naruszyłoby prawo międzynarodowe, a konkretnie art.3 Konwencji Genewskiej dotyczący niedopuszczalności dyskryminacji. Sprawa według mnie jest o tyle niejasna, że sam Sekretarz w dalszej części pisma stwierdza, że dane dotyczące przekonań religijnych i wrażliwych podlegają szczególnej ochronie ustawowej, zarówno w Polsce jak i w UE, a policja nie gromadzi danych statystycznych na temat religii, wyznania lub światopoglądu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Z tego też względu nie otrzymałyśmy odpowiedzi na jedno z naszych pytań, które dotyczyło podania rzetelnej informacji o statystykach przestępstw popełnianych przez muzułmanów - w tym przestępstw o charakterze seksualnym na terenie państw Unii Europejskiej. Sekretarz podkreślił też, że Ministerstwo nie posiada informacji o tzw. strefach ,,no go” w państwach UE. Proponowana przez nas zmiana zapisów konstytucji polegająca na dopisania islamu w art. 13 Konstytucji RP po słowach: ,,nazizmu, faszyzmu i komunizmu” również nie została uznana za potrzebną, a wręcz podkreślone zostały negatywne konsekwencje tej propozycji w postaci m.in. narażenia bezpieczeństwa Polski – mówi Beata Żołnieruk.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group