Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na podpisanie intercyzy?
Intercyza, czyli małżeńska umowa majątkowa, to rozwiązanie, które pozwala na zniesienie wspólnoty majątkowej oraz na ustalenie takiego ustroju majątkowego, który będzie spójny z oczekiwaniami i potrzebami małżonków. Podpisanie intercyzy skutkuje między innymi tym, że wszelkie dobra i przedmioty nabyte w trakcie małżeństwa, a także dochody czy inne zgromadzone środki, nie zostają włączone do części wspólnej majątku.
Na intercyzę warto zdecydować się w sytuacji, gdy któraś ze stron (lub obie strony) prowadzą działalność gospodarczą, która obarczona jest dużym ryzykiem. Gdy dojdzie do kłopotów finansowych, druga strona będzie bezpieczna. Nie ponosi ona żadnej odpowiedzialności majątkowej. Podpisanie intercyzy stanowi też swego rodzaju zabezpieczenie dla tej strony, która osiąga większe dochody i obawia się niewierności małżeńskiej lub innych problemów.
Interesuje Cię podpisanie intercyzy? Sprawdź, jakie są rodzaje małżeńskich umów majątkowych: https://slupinska.eu/blog/intercyza-rodzaje/
Kiedy podpisuje się intercyzę – przed czy po ślubie?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, podpisanie intercyzy możliwe jest zarówno przed, jak i po ślubie. Jeśli przyszli małżonkowie zdecydują się na intercyzę jeszcze przed ślubem, umowa taka zacznie obowiązywać w momencie zawarcia małżeństwa. Jeżeli natomiast zrobią to już po ślubie, nie będzie ona działała wstecz – warto mieć to na uwadze.
Decyzja dotycząca tego, czy podpisać intercyzę przed, czy po ślubie, powinna być dobrze przemyślana. W razie wątpliwości można skonsultować się z prawnikiem lub z doradcą finansowym. Osoba taka pomoże w doborze najlepszego rozwiązania.
Czy intercyza może wpłynąć na alimenty?
Co istotne, intercyza nie ma żadnego wpływu na kwestie związane z zaspokajaniem potrzeb rodziny, a także na alimenty – oczywiście w sytuacji, gdy małżonkowie zdecydują się na rozwód. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiele osób obawia się, że podpisanie intercyzy może mieć bardzo negatywne skutki w przyszłości.
Należy więc mieć świadomość, że nie działa to w ten sposób. Nawet w przypadku rozwodu jeden z małżonków będzie zobowiązany do płacenia alimentów – w wysokości takiej samej, jak w przypadku wspólnoty majątkowej. Wysokość alimentów w każdym przypadku ustalana jest przez sądem.
Planujesz podpisanie intercyzy? Postaw na profesjonalne wsparcie prawne!
Osoby, które chcą zrezygnować ze wspólnoty majątkowej i rozważają podpisanie intercyzy, nie powinny rezygnować z pomocy prawnej. Już podczas pierwszej konsultacji można uzyskać szereg bardzo przydatnych informacji dotyczących tego, kiedy podpisuje się intercyzę – przed czy po ślubie, jaki rodzaj intercyzy będzie najkorzystniejszy w danym przypadku i jakie konsekwencje będzie miało sporządzenie umowy majątkowej małżeńskiej. Co więcej, dobry prawnik zapewni wsparcie na każdym etapie, co również może okazać się bardzo przydatne.