Warto na wstępie przypomnieć, że pierwszy tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej ukazał się pod koniec 2013 roku i stanowił wyraz determinacji środowiska naukowego, pamiętającego o tradycjach popularyzowania wiedzy o regionie. Zawiera takie działy jak Historia i rozwój miasta, Szkolnictwo i edukacja, Życie Kulturalne i Sławni wałbrzyszanie. Tom drugi obejmuje działy: Historia i rozwój miasta, Szkolnictwo, Edukacja, Sport, Życie kulturalne i Życie religijne. Trzeci tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej, który powstał w ramach umowy o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu zawiera następujące działy: Życie polityczne, gospodarcze i społeczne, Oświata, Kultura, Religia, oraz Architektura i Budownictwo.
Tom IV Nowej Kroniki Wałbrzyskiej składa się z trzech części. W części I - "Życie polityczne, gospodarcze i społeczne", Dorota Sula pisze o robotnikach przymusowych, jeńcach i więźniach LK Gross-Rosen, Piotr Retecki o ostatnich miesiącach II wojny światowej, Ryszard Bełdzikowski o pierwszym prezydencie Wałbrzycha a Magdalena Sakowska o wałbrzyskich organizacjach pozarządowych. W części II - "Oświata, Kultura" Joanna Błoch przedstawiła portrety wałbrzyszan z kolekcji Muzeum Porcelany, Cezary Kasiborski twórczość literacką i publicystyczną Tadeusza Patulskiego, Romuald Łuczyński zaprezentował obraz Wałbrzycha w powojennej prasie regionalnej, Sylwia Bielawska wałbrzyskie księgarnie w latach 1945-1950, Zbigniew Gruszka przedstawił miasto jako produkt w dobie konwergencji mediów a Małgorzata Babińska napisała o muralach. W części III - "Życie religijne" Sylwia Rodak, Anna Kowalska i Agata Hałuszko przedstawiły nowożytny pochówek na Placu Kościelnym w Wałbrzychu, Monika Bisek-Grąz przemiany w obrzędowości pogrzebowej mieszkańców subregionu wałbrzyskiego a Tomasz Nochowicz pomnik św. Jana Nepomucena w Wałbrzychu. Dodatkowo Anna Tutaj opisała losy ludności niemieckiej na Dolnym Śląsku w okresie powojennym a Daniel Sienkowiec przedstawił władzę i kościół na Dolnym Śląsku w latach 1945-1975.
Wczorajsze spotkanie promujące nowy tom Kroniki rozpoczęła krótka inscenizacja, nawiązująca do twórczości Mariana Jachimowicza. Następnie przedstawiona została Kronika, a autorzy zawartych w niej artykułów i wszystkie osoby, dzięki którym Kronika została wydana odebrali z rąk prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja podziękowania i nagrody. IV tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej został wydany w limitowanej serii i nie będzie można go nigdzie kupić, natomiast można go przeczytać odwiedzając wałbrzyską Bibliotekę pod Atlantami, lub Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.