Projekt realizowany był w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Boguszowie – Gorcach od stycznia do końca maja 2013 roku i obejmował zajęcia na wielu przedmiotach edukacyjnych i kołach zainteresowań (m.in. przyrodzie, plastyce, historii, języku polskim, wychowaniu fizycznym), zarówno w klasach IV – VI, jak i I – III. Koordynatorem projektu była wicedyrektor Zespołu, Magdalena Pomorska, a w pracę włączyło się ponad dwudziestu nauczycieli, wielu rodziców, a także pracownicy biblioteki – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach.
Uczniowie przez kilka miesięcy gromadzili informacje i materiały na temat bursztynu, omawiali legendy z nim związane, tworzyli prace plastyczne i plakaty (zorganizowano kilka wystaw na terenie szkoły, m.in. wystawę pt. „Barwy bursztynu”). Podczas zajęć informatycznych uczniowie szukali wiadomości o Bursztynowym Szlaku, a potem tworzyli własne prezentacje multimedialne na ten temat. Na zajęciach przyrodniczych utrwalano treści związane z powstawaniem jantaru, jego rodzajami i miejscem występowania. Młodsze dzieci tworzyły projekty własnej biżuterii wykonanej z bursztynu, przygotowano m.in. wystawę przedmiotów wykonanych z jantaru i klasowe albumy na ten temat.
Dzieci pracowały z mapami, także multimedialnymi, ale na tym nie zakończyło się omawianie związków bursztynu z historią. Emisja filmów o historii Bursztynowej Komnaty i jej powiązań z Zamkiem Książ, a także zajęcia prowadzone przez nauczycieli na ten temat, spotkały się ze sporym zainteresowaniem uczniów.
Nauczyciele zorganizowali również wycieczkę do jednego z miast leżących na Bursztynowym Szlaku – Kłodzka – a także kilka wycieczek do Książa, w tym w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty trasą podziemną „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Uczniowie zainteresowani byli wyjaśnianiem tajemnic III Rzeszy – „złotego pociągu” i zagadką Bursztynowej Komnaty. Pytania na ten temat padały również podczas gry terenowej zorganizowanej w maju 2013 r. przez nauczycieli wychowania fizycznego dla uczniów Zespołu.
Działania związane z propagowaniem wiedzy na temat bursztynu były różnorodne – od konkursu muzycznego pt. „Bursztynowy Słowik” do rozgrywek sportowych w ramach Jantariady. Projekt w ramach konkursu został zakończony i podsumowany 31 maja 2013 r.
To już kolejny projekt zakończony w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Boguszowie – Gorcach w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W ubiegłym roku Zespół, którego dyrektorem jest Barbara Woźniak, zajął drugie miejsce w III edycji konkursu grantowego Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”, dzięki czemu nakładem pracy nauczycieli i wolontariuszy oraz wsparciu finansowemu partnerów na placu przy budynku klas I – III powstał Park Ekomalucha. W kolejnej, IV edycji konkursu, Zespół znów zajął drugie miejsce. Tym razem przy przedszkolu wchodzącym w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego powstanie plac Sprawny maluch. W ubiegłym roku Zespół zakończył również z powodzeniem projekty: „Mamo, tato wolę wodę” oraz „Szkoła z Klasą 2.0”.