Dobrym rozwiązaniem w życiu jest posiadanie polisy na życie, która wesprze nas w trudnych chwilach. Może zapewnić nam nie tylko wsparcie finansowe, ale również pomoc innego rodzaju. Przyjrzyjmy się temu – jak dobrze wybrać polisę na życie, na co zwracać uwagę przy jej wyborze, gdzie szukać dobrego ubezpieczenia.
Dobre ubezpieczenie, czyli jakie?
Dla każdego z nas dobre ubezpieczenie na życie może oznaczać coś zupełnie innego. Jako klienci mamy różne potrzeby, wiek, doświadczenia, zagrożenia. Przykładowo – innej ochrony może potrzebować osoba, która dojeżdża do miejsca pracy codziennie około 30 km, a innej osoba, która prowadzi działalność w miejscu zamieszkania.
Dobra polisa na życie powinna zapewniać nam odpowiednią sumę ubezpieczenia, zakres ochrony dopasowany do naszych realnych potrzeb i nie mieć wygórowanej ceny – to z pewnością oczekiwania większości z nas. Tylko jak to wszystko zgrać razem ze sobą?
Sumy ubezpieczenia będą kształtować się różnie w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego – dzisiejsze polisy oferują niezwykle szeroki zakres odszkodowań – może to być kwota rzędu kilku tysięcy do odszkodowania w wysokości nawet 1 miliona złotych.
Zakres ochrony to również bardzo szeroki wachlarz możliwości – możemy zdecydować się na opcję podstawową, która będzie gwarantować odszkodowanie dla naszych bliskich na wypadek naszej śmierci, jak również możemy ubezpieczyć się na sytuację: wypadków, poważnych zachorowań, pobytu w szpitalu, utratę zdolności do pracy, czy nawet na zdarzenie pogryzienia przez zwierzęta lub ukąszenia kleszcza.
Dobre ubezpieczenie na życie powinno gwarantować nam nie tylko dobrą ochronę, ale również odpowiedni czas ochrony – możemy ubezpieczyć się na rok, 5 lat, jak i na dłużej – 20 lub nawet 30 lat. Polisy na życie mają również formę bezterminowych, gdzie opłacamy składki do pewnego momentu, a uzyskujemy ochronę aż do śmierci.
Czego najbardziej potrzebujemy w ubezpieczeniu?
Przy wyborze polisy na życie kluczowe jest skupienie się na własnych potrzebach. Określmy je bardzo dokładnie. Na początek niech będzie to kwota, jaką jesteśmy w stanie miesięcznie poświęcić na składkę polisy. To musi być kwota, która nie przekracza naszych możliwości finansowych – w przeciwnej sytuacji możemy podczas pierwszych trudności finansowych zbyt pochopnie zrezygnować z zakupionej polisy.
Następnie ustalmy jaka kwota odszkodowania będzie dla nas satysfakcjonująca. Część z nas może chcieć zabezpieczyć finansowo rodzinę, by miała środki na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem, inni z kolei – mogą oczekiwać odszkodowania, które pozwoli bliskich spłacić zadłużenia, jakie po sobie zostawimy – np. kredyt hipoteczny. Bardzo łatwo jednak zdecydować się na wyższą sumę ubezpieczenia, niż realnie będziemy potrzebować tego my lub nasi bliscy – coraz więcej ubezpieczeń oferuje ubezpieczenia na wysokie kwoty – zastanówmy się jednak czy jest to nam faktycznie potrzebne. Kwota sumy ubezpieczenia bezpośrednio wpływa na wysokość płaconej składki – jeśli więc wybierzemy polisę na kwotę 1 miliona złotych – musimy pamiętać, że nasza składka miesięczna nie będzie niska.
Gdzie znajdziemy dobrą polisę?
Dużym błędem będzie zakup polisy firmy ubezpieczeniowej, którą mamy w pobliżu domu lub polecał nam znajomy z pracy – brak porównania ofert wpływa najczęściej niekorzystnie na nasz zakup, czego wynikiem może być przepłacenie za ofertę.
Przed zakupem warto zrobić małe rozeznanie w temacie, które nawet dla laików w dziedzinie ubezpieczeniowej nie musi być wcale trudne – wystarczy skorzystać z pomocy rankingów ubezpieczeniowych, takim rozwiązaniem mogą być zatem ubezpieczenia na życie z rankomat.pl.
Dzięki porównaniu ofertom możemy znaleźć produkt ochronny, który będzie bardziej dopasowany do naszych potrzeb, jak również o wiele tańszy. Na rynku ubezpieczeniowym mamy obecnie wiele firm oraz wiele ofert – w związku z czym łatwo je przegapić.
Zanim kupimy ubezpieczenie – sprawdźmy również dokładnie dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Z niego dowiemy się o tym, czy polisa faktycznie odpowiada temu, co wiemy o polisie, sprawdźmy czas karencji, jaki obowiązuje oraz wyłączenia odpowiedzialności. Ta znajomość zapisów w przyszłości pomoże nam uniknąć rozczarowania oraz nieprzyjemnej niespodzianki, gdy okaże się, że np. doznaliśmy urazu pod wpływem alkoholu i z tego tytułu ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty świadczenia.