Szczawno Zdrój: Grali zawodowcy
Autor: PAW
Ponieważ edycja 2015 roku okazała się sportowym oraz organizacyjnym sukcesem działacze Klubu Tenisowego w Szczawne Zdroju podjęli kolejną próbę zaproszenia zawodowych tenisistek do Uzdrowiska. Docierając do wielu przedsiębiorstw oraz publicznych instytucji udało się zebrać kwotę potrzebną do organizacji tego typu zmagań, które łącznie skupiały aż cztery osobne turnieje.
Najpierw w dniach 26-27 maja zorganizowano turniej „o dziką kartę”. Tutaj na starcie pojawiły się polskie zawodniczki, których ranking jest zbyt niski, żeby dostać się choćby do zmagań eliminacyjnych Szczawno Cup 2016. Bezpośredni awans wywalczyły Paulina Lewandowska (Częstochowa) oraz Oliwia Szymczuch (Kraków).
Dalej od piątku 28 maja rozpoczęły się eliminacje właściwe, z których wyłoniono osiem zawodniczek do drabinki głównej. W zmaganiach głównych (od 31 maja) przekrój narodowości zawodniczek był już spory, bowiem oprócz reprezentantek Czech, Niemiec, Słowacji, Rosji, Belgii, Szwecji, Austrii oraz Polski, pierwsza rozstawiona Katherina Lehnert reprezentowała odległe Filipiny, a turniejowa dwójka Sofia Kvatsbaia była rodem z Gruzji. Na liście rozstawionych była również reprezentantka Indii Riva Bhatia. Ale to nie najwyżej rozstawione zawodniczki walczyły w wielkim finale. Tutaj bowiem zameldowała się pogromczyni jedynej reprezentantki KT Szczawno Zdrój w turnieju głównym Aleksandry Rojek 6/2, 4/6, 6/4 Anastazia Shoshyna z Ukrainy (posiada również Polski paszport) będąca aktualną Mistrzynią Polski. Przeciwniczką Shoshyny w ścisłym finale była Helene Scholsen z Belgii, która w półfinale pokonała ambitną Justynę Jegiołkę. Mecz finałowy rozegrano 4 czerwca w samo południe i trwał on blisko trzy godziny. Ostatecznie górą była Shoshyna triumfując 6/3, 4/6, 6/4. Reprezentantka Akademii Tenisowej Angelique Kerber z Puszczykowa (tu mieszka i trenuje Shoshyna) triumfowała również w grze podwójnej grając w parze ze swoją trenerką Olgą Brózdą, dla której zwycięstwo w deblowych zmaganiach Szczawno Cup 2016 było już 47 tytułem zdobytym w karierze.
Dekoracji dokonali Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk oraz Prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek. Podczas zmagań kobiet zorganizowano w ramach imprez towarzyszących Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Juniorów i tutaj górą był Wiktor Kubicz ze Złotoryi. Szczawno Cup zebrało bardzo dobre noty organizacyjne, bowiem zarówno sędzia naczelny Kostantin Zasjadko (Łotwa) jak i również przedstawiciel i wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego Jerzy Hertel (wizytował zawody) wystawili bardzo dobre opinie. Warto wspomnieć, że chęć udziału w szczawieńskich zawodach deklarowało blisko trzysta zawodniczek, co pokazuje jak atrakcyjną imprezą są zmagania w Szczawnie.