Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3144
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Głuszyca: Głuszyca: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

Wtorek, 3 marca 2015, 6:25
Aktualizacja: 7:43
Autor: opr.red.
Głuszyca: Głuszyca: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”
Fot. www.gluszyca.pl
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Głuszycy rozpoczął „Bieg Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział ponad czterdziestu głuszyczan. Nasza gmina dołączyła do 81 miast w Polsce, w których przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja organizowane były podobne biegi na symbolicznym dystansie 1963 metrów, dystansie, upamiętniającym datę śmierci ostatniego z „Żołnierzy Wyklętych”. W sumie w ogólnopolskim biegu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

Bieg rozpoczął się w okolicach pomnika na Przedmieściu Głuszycy, meta zaś była przy wejściu do Parku Jordanowskiego na ul. Leśnej. Trzech najszybszych biegaczy otrzymało medale i koszulki przekazane przez organizatora ogólnopolskiej akcji Fundację Wolność i Demokracja. Miejsce pierwsze zajął pan Andrzej Sławik, drugie pan Piotr Florczak, a trzecie pan Konrad Karkułowski.

Do głuszyckiej sali widowiskowej przybył pan porucznik Ignacy Sarnecki – pseudonim „Przybysz”, „Lopek” i „Kruk”, który urodził się 25 maja 1929. W 1945 roku jako 16-letni łącznik rozpoczął działalność w podziemnych strukturach Armii Krajowej. Cudem uniknął śmierci po postrzeleniu przez działaczy UB, był kilkakrotnie aresztowany i więziony na warszawskim Mokotowie. Kapitan Jacek Baran z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku zachęcał zebranych do poznania losów porucznika Sarneckiego w mającej niebawem ukazać się książce zatytułowanej „65 lat milczałem”. W uroczystości brał również udział pan Henryk Piekarski, głuszyczanin, były żołnierz AK, członek WiN, urodzony w 1925 roku.

W podniosły nastrój wprowadziła zebranych głuszycka orkiestra dęta wykonująca patriotyczne utwory. Po niesamowitych wspomnieniach porucznika wyświetlony został pochodzący ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej film dokumentalny o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych i powojennych losach tych oddziałów. W czasie uroczystości wolontariusze z głuszyckiego gimnazjum przeprowadzali zbiórkę publiczną do puszek przeznaczoną na budowę szkoły im. pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego w Łanowicach w dawnym województwie lwowskim, szkoły z językiem polskim jako językiem wykładowym.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group