Sobota, 4 stycznia
Imieniny: Eugeniusza, Tytusa
Czytających: 3005
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno Zdrój: Finał śledztwa w sprawie śmierci 4–letniej dziewczynki w Szczawnie Zdroju

Środa, 6 sierpnia 2014, 7:17
Aktualizacja: Piątek, 8 sierpnia 2014, 11:31
Autor: red
REGION, Szczawno Zdrój: Finał śledztwa w sprawie śmierci 4–letniej dziewczynki w Szczawnie Zdroju
Fot. archiwum
Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi H. – pracownikowi wałbrzyskiej firmy specjalizującej się w pielęgnacji między innymi zieleni wysokiej – oskarżając go o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślne spowodowanie w dniu 27 lipca 2013 roku śmierci małoletniej dziewczynki, na skutek niewłaściwego dobrania i montażu zabezpieczenia lipy na terenie Parku Zdrojowego w Szczawnie Zdroju.

29 lipca 2013 roku Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu wszczęła śledztwo w związku ze śmiercią 4-letniej dziewczynki na skutek przygniecenia przez odłamany pień drzewa, do której doszło 27 lipca 2013 roku w godzinach przedpołudniowych na terenie parku w Szczawnie Zdroju.

W toku śledztwa przeprowadzono wiele czynności dowodowych zmierzających do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i ustalenia osób odpowiedzialnych. W sprawie przesłuchano szereg świadków, zabezpieczono wszelką dostępną dokumentację dotyczącą konserwacji i pielęgnacji drzewa lipa oraz zasięgnięto opinii biegłych sądowych z zakresu badań mechanoskopijnych i z zakresu oceny i ochrony drzew oraz zadrzewień.

Na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono, że w maju 2009 roku Urząd Miejski w Szczawnie Zdroju zlecił specjalistycznej firmie z Wałbrzycha, świadczącej usługi komunalne w tym w zakresie utrzymania zieleni niskiej i wysokiej, przeprowadzenie prac w postaci korekty korony drzewa gatunku lipa o nr 45, jednego z najbardziej charakterystycznych, bo wielopniowych drzew, rosnącym przy głównej alei Parku Zdrojowego w Szczawnie Zdroju. Wówczas to pracownik wskazanej firmy Krzysztof H. zamontował na przedmiotowym drzewie zabezpieczenie typu cobra w miejsce poprzednio zamontowanych stalowych lin, zmocowanych z pniami przy pomocy śrub przelotowo.

Powołany w sprawie biegły przy Sądzie Okręgowym w Warszawie z zakresu oceny i ochrony drzew oraz zadrzewień, w wydanej pisemnej opinii stwierdził, że wykrot pnia nastąpił na skutek nagłego zerwania się liny wiązania typu Cobra. Użyta do wiązania lina nie gwarantowała przeniesienia wszystkich sił, jakie mogą oddziaływać na drzewo w normalnych warunkach (wiązanie było nieprawidłowo dobrane do wielkości drzewa), a nadto montaż wiązania został wykonany w sposób nieprawidłowy, to jest niezgodny zarówno z zasadami podanymi w instrukcji jak i niezgodnie z zasadami arborystyki. W ocenie biegłego nawet przy niewłaściwym dobraniu wiązania, ale przy prawidłowym jego montażu, najprawdopodobniej nie doszłoby do wykrotu pnia.

Na podstawie zgromadzonych dowodów prokurator przedstawił Krzysztofowi H., który osobiście montował omawiane wiązanie, zarzut przyjmując, że swoim zachowaniem naraził on na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletnią Aleksandrę oraz obecną z nią feralnego dnia kuzynkę Emilię oraz nieumyślne spowodował 27 lipca 2013 roku śmierć dziecka.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Za zarzucone oskarżonemu przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa zostanie rozpoznana przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa prokurator nie zgromadził dowodów, które pozwoliłyby na przedstawienie konkretnej osobie spośród urzędników Urzędu Miejskiego w Szczawnie Zdroju zarzutu, polegającego na niedopełnieniu obowiązków w związku z zaistniałą tragiczną śmiercią dziecka. W tym zakresie śledztwo zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego. Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group