Wykład po tytułem „Miasto jako Nieruchomy Poruszyciel. Wałbrzych w polskim filmie fikcjonalnym” poprowadzony został przez mgra Przemysława Dudzińskiego- doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego. Hasłem przewodnim seminarium była „Naoczność miasta Wałbrzycha” i według tych trzech słów wprowadzony został swoisty podział wykładu.
Prowadzący zapoczątkował swój wykład podkreśleniem wagi kultury audiowizualnej w dzisiejszym świecie. Mówił on o odzwierciedlaniu rzeczywistości w filmie, który niejednokrotnie stanowi dowód konkretnego wydarzenia, jest elementem kształtującym historię. Ukazał film, jako źródło informacji o społeczeństwie i warunkach, w jakich ono funkcjonuje. Przemysław Dudziński wskazał także na zamazane granice pomiędzy filmem dokumentalnym a fikcjonalnym. Wreszcie przeszedł do istoty obrazowania miasta w filmie- czyli przestrzeni rzeczywistej lub metaforycznej.
Kolejna część wykładu skupiona była wokół konkretnych filmów, które portretują w różny sposób, najpierw Wrocław, czyli: „Trąd”, „Zaraza”, „To ja zabiłem!” i inne, a następnie najbardziej interesujący nas Wałbrzych. Wałbrzych filmowy, to jak wykazują rankingi jedno z najbardziej odpychających miast w Polsce, „miasto zaprzepaszczonych szans”- adekwatny więc będzie jego obraz w kinematografii. Wspomniane zostały filmy, takie jak między innymi: „Panna Nikt”, „Komornik”, „Sztuczki”. Prowadzący mówił również o charakterystycznych motywach, powtarzających się miejscach, na przykład dworzec, w filmach rozgrywających się w naszym mieście.
Wykład Przemysława Dudzińskiego był bardzo ciekawy dzięki jego swobodzie wypowiedzi, a także bardzo wszystkim bliskiej tematyce. Uczestnicy z pewnością oczekują na kolejne spotkanie z muzealnego cyklu Akademii Albertich.