W Wałbrzychu, po likwidacji przemysłu węglowego, doszło do niemal masowej pauperyzacji społeczeństwa. Wystąpiło zjawisko tzw. dziedziczenia biedy. Setki osób są zagrożone wykluczeniem społecznym. Ludzie są nieprzygotowani do życia społecznego, zawodowego, zamykają się w swoich małych środowiskach. Ten program jest skierowany właśnie do nich – mówi dyrektorka PCPR, Iwona Siemińska.
Już wkrótce rozpocznie się szeroka promocja projektu, tak aby informacja o “Feniksie” dotarła do jak największej grupy ludzi. - Najbardziej zależy nam, aby ludzie sami się zgłosili do PCPR, wykazując tym samym minimum aktywności – podkreśla dyr. Siemińska. Oczywiście pracownicy PCPR sami będą też docierać do swoich podopiecznych, proponując udział w projekcie.
A propozycja jest niezwykle atrakcyjna. Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach szkoleniowych, gdzie zdobęda podstawową wiedzę na temat prawa pracy, psychologii, oferty instytucji pomocowych, przepisów prawnych, dotyczących spraw mieszkaniowych i wielu innych dziedzin. Utworzone będą grupy wsparcia dla osób z niską samooceną, planowane są również indywidualne spotkania z psychologiem i warsztaty psychospołeczne. Będzie można uzyskać prawo jazdy kat. B, a także zdobyć nowe umiejętności na warsztatach rękodzielniczych, plastycznych i edukacyjnych. Przewidziane są wyjazdy rekreacyjne w grupach, a tam – hipoterapia, dogoterapia, kursy na temat zdrowego trybu życia i podstawowych zasad dbania o zdrowie.
W realizacji projektu, oprócz PCPR, biorą udział także inne wałbrzyskie instytucje: ośrodek szkolenia kierowców, stowarzyszenie “Motyl”, parafia ewangelicko-augsburska, Teatr Dramatyczny i Teatr Lalki i Aktora.
Uczestnicy “Feniksa” nie ponoszą żadnych kosztów, ale z każdym z nich będzie zawarta indywidualna umowa o dobrowolnym udziale w indywidualnie wybranych zajęciach.
“Feniks”, to jedna z form realizacji programu aktywności lokalnej dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego na lata 2008 – 2013.