Cyprian obecnie jest licealistą. Chciałby w przyszłości zostać lekarzem. Jego pasją jest koszykówka. Kilka miesięcy temu razem ze swoją drużyną, reprezentował Polskę na Światowej Olimpiadzie Młodzieży Salezjańskiej w Chorwacji. 13 maja 2013 zdiagnozowano u Cypriana ostrą białaczkę szpikową. Jego życie z dnia na dzień wywróciło się do góry nogami. Cyprian musiał stanąć do walki z chorobą, ale jest spokojny. Wierzy, że wróci do zdrowia, do szkoły i do sportu. Zachęca wszystkich do rejestracji jako potencjalnych dawców szpiku, bo dobrze wie, że to jedyna droga do uratowania chorym życia.
W DKMS Polska zarejestrowanych jest ponad 386 tysięcy potencjalnych dawców szpiku, ale to wciąż za mało. Co godzinę stawiana jest komuś w Polsce diagnoza: nowotwór krwi – czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na dalsze życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy. Co ważne - dawcy niespokrewnionego. Dlatego potrzebna jest pomoc i zaangażowanie. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na nowe życie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi.
Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, koniecznej do określenia antygenów HLA. Dawcą może zostać osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała nie przekraczającym 40, przebywająca na stałe na terytorium Polski. Są dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej stosowane w około 80 procentach pobrań, oraz pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej od znajdującego się pod narkozą dawcy.