Jest to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
Z tej okazji przygotowany został cykl bezpłatnych warsztatów, zajęć oraz zwiedzania dedykowany dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Zainteresowanie poniższymi wydarzeniami w Starej Kopalni jest bardzo duże, a liczba miejsc ograniczona.
Program wydarzenia:
Poniedziałek 9.09.2019 godz. 17:00, wstęp wolny, Kawiarnia Naukowa – Caffe Sztygarówka
„Idea ochrony dziedzictwa przemysłowego i technicznego, a odbudowa polskiej państwowości w 20-leciu międzywojennym” – prelekcja Agaty Augustyn poświęcona pionierskim działaniom, mającym na celu zachowanie pamiątek polskiego przemysłu. Ukazanie dorobku, myśli i osiągnięć technicznych minionych pokoleń, ważności przemysłu dla społeczeństwa, służyć miało budowaniu świadomości narodowej w odradzającym się niepodległym państwie polskim.
Wtorek 10.09.2019 godz. 9:00-10:30, 11:00-12:30
„Od rzemiosła do przemysłu” – Czym się różni rzemiosło od przemysłu? Jakie gałęzie przemysłowe splatają się w Wałbrzychu? Na te oraz inne pytania znajdziemy odpowiedzi w trakcie prezentacji multimedialnej, a zwieńczeniem zajęć będzie spacer badawczy po terenie Starej Kopalni w poszukiwaniu śladów dawnych zawodów. Wydarzenie adresowane jest do uczniów szkół podstawowych.
Środa 11.09.2019 godz. 9:00-10:30, 11:00-12:30
„Śladami przemysłu” – gra terenowa poprzedzona krótkim zarysem historycznym polega na wyszczególnieniu głównych gałęzi przemysłowych i rzemieślniczych Wałbrzycha. Uczestnicy pracując w dwóch grupach rozwiązują zagadki, dopasowują fakty historyczne do obiektów przedstawionych na fotografiach, tworząc dzięki temu obraz dawnego Wałbrzycha. Odbiorcami wydarzenia jest młodzież szkół ponadpodstawowych.
Czwartek 12.09.2019 godz. 9:00-10:30, 11:00-12:30
„Artysta szklarz, witrażownik” – podczas warsztatów w Centrum Ceramiki Unikatowej uczestnicy przeniosą się do rzemieślniczego świata, zapoznają się z pracą szklarza i witrażownika. Warsztaty poprzedzone będą pokazem wycinania i malowania szkła, następnie każdy wykona unikatowy obrazek z wykorzystaniem technik tworzenia witrażu, który będzie gotowy do zabrania po zajęciach.
Sobota i niedziela 14.09.2019 i 15.09.2019 godz. 11:00-12:30
Rodzinne zwiedzanie Starej Kopalni – zwiedzanie Starej Kopalni wraz z przewodnikiem kierowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi, przeplatane ciekawymi opowieściami, legendami oraz zagadkami.
Zajęcia bezpłatne, obowiązuje rezerwacja telefoniczna lub mailowa: 74 667 09 12, edukacja@starakopalnia.pl