- Czym jest światłowód?
Piotr Guzewicz: Jeśli chodzi o światłowód, nie jest on sam w sobie na dzień dzisiejszy supernowum. Tak naprawdę to z czego on się składa jest powszechnie znane - zbudowany jest z krzemu. Jest to normalne szkło, wyciągane w kilku fabrykach na świecie i w formie kabli dystrybuowane do nas i my z tego korzystamy. Światłowód daje przede wszystkim takie dodatkowe zalety jak np. zasięg. To co możemy robić na kablu miedzianym na jednym kilometrze, tu możemy robić na dziesiątkach kilometrów, a tak naprawdę możliwości są jeszcze większe. Tego typu projekty, jakie realizujemy mają już miejsce w innych częściach świata. Pierwszymi byli de facto ludzie w Azji - tam są przepustowości do 10, 20 mega do domu.
Tego typu projekty startowały także za oceanem. Tam też realizowane są tego typu większe i mniejsze inwestycje. Wygląda na to, że światłowód jako taki jest chyba właściwym kierunkiem i prędzej czy później każdy z operatorów będzie musiał się z nim zmierzyć, żeby sprostać oczekiwaniom rynku i zachować konkurencyjność.
- Jakie są zalety tej technologii?
Piotr Guzewicz: Technologia światłowodowa daje przede wszystkim możliwość oferowania klientom zdecydowanie bardziej zaawansowanych usług niż zwykły kabel miedziany. Przy obecnym zapotrzebowaniu na pasmo i usługi takie jak np. telewizja wysokiej rozdzielczości, telewizja 3D czy szerokopasmowy internet, nie 1, 2, 3 tylko 10, 20 i więcej mega, kabel miedziany jest już niewystarczający. Trzeba przejść na inne medium. My wybraliśmy światłowód. Wydaje się, że on zdecydowanie spełni swoją rolę. Jesteśmy tego pewni. Z drugiej strony nasza inwestycja zabezpieczy nas na długi czas.
- Co Państwo mogą zaoferować w ramach niej?
Piotr Guzewicz: Przygotowana jest oferta, która będzie dostępna od ostatniego kwartału tego roku i będzie najlepszą na dany moment. Już dzisiaj dostępne jest od jednego megabitu na sekundę do internetu w połączeniu z telewizją cyfrową, zwykłą i HD do stu megabitów na sekundę. Tak naprawdę na dzień dzisiejszy tę ofertę kierować możemy tylko do ludzi będących w zasięgu sieci, więc pakiet usług, który będzie oferowany dla tych ludzi, będzie składał się z do wyboru jeden, dwa tunery z możliwością obsługi dwóch telewizorów w standardzie SD lub HD. To samo dotyczy internetu w połączeniu z telewizją od jednego do stu mega. Oczywiście głos, czyli podpięcie telefonu, też nie będzie stanowiło problemu. W tej chwili to jest już standard. Czyli klient będzie sobie tak naprawdę wybierał kartę usług, właściwie bez ograniczeń – tam gdzie będzie ta sieć istniała, tam będzie możliwa tego typu usługa.
- Ilu mieszkańców Podzamcza znajdzie się w tym projekcie?
Piotr Guzewicz: Około 7 tysięcy mieszkań będzie w zasięgu tej infrastruktury.
- Czy planowana jest ekspansja również na inne dzielnice?
Piotr Guzewicz: Ten projekt jest już sklasyfikowany. Dostaliśmy na niego dofinansowanie z Unii Europejskiej. Natomiast jak najbardziej myślimy o projektach tego typu. Iinwestujemy w różnych obszarach i tutaj głównie oscylujemy wokół technologii światłowodowej, z którą dochodzimy przynajmniej do budynku, a najczęściej nawet do abonenta.
- W Wałbrzychu nadal jest bardzo wiele miejsc, gdzie mieszkańcy nie mają wyboru i muszą korzystać z usług tylko jednego operatora. Czy planują Państwo dotrzeć tam choćby tylko z ofertą podstawową?
Piotr Guzewicz: Dzisiaj mamy taką sytuację, że coraz więcej konkurencji jest na rynku. Coraz trudniej jest zdobyć klienta. Trzeba się ścigać. Właśnie takimi nowymi, lepszymi, bardziej nowoczesnymi usługami. Każda nasza inwestycja jest przemyślana w taki sposób czy jest na to popyt czy jest na to rynek czy znajdzie się klient i czy właśnie konkurencja w danym miejscu nie jest zbyt duża.
Za każdym razem tego typu ocena jest dokonywana i oczywiście w ramach zespołu regionalnego decydujemy czy tego typu projekt wystartuje czy też nie. Tam gdzie jest monopol jednego operatora chętnie inwestujemy, jeśli miejsce jest w miarę blisko naszej infrastruktury.
Dziękuję za rozmowę