Odbywające się na terenie Dolnego Śląska debaty są jednym z wielu elementów wykorzystywanych w badaniach rynku edukacji wyższej na tym terenie. Badania mają na celu między innymi analizę losów absolwentów dolnośląskich uczelni wyższych w odniesieniu do rynku pracy, kształtowanie ich ścieżek zawodowych i karier, wyodrębnianie czynników decydujących o sukcesach na rynku pracy, łączenie zdobytego wykształcenia z przyszłą karierą zawodową, dostosowanie oferty edukacyjnej do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, propozycje dalszego kształcenia, dostosowanie oferty szkoleniowej do potrzeb pracodawców. W badaniu uwzględniono takie czynniki jak tryby i poziomy studiów a także cechy społeczno-demograficzne, takie jak: płeć, miejsce pochodzenia i zamieszkania, rok otrzymania dyplomu i aktywność zawodową. Badania zrealizowano wśród absolwentów dolnośląskich uczelni wyższych, którzy ukończyli studia w latach 2008-2012.
Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów studenckich, pracodawcy, przedstawiciele Urzędu Pracy, biura karier, przedstawiciele uczelni i studenci.
Po dokonaniu otwarcia spotkania przez Władze Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości głos zabrał Mirosław Czarko-Wasiutycz – kierownik Zespołu Szkoleniowego w firmie Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.. W swojej prelekcji pod tytułem „Pokolenie Y a oczekiwania pracodawcy” przybliżył zebranym pojęcia „pokolenie X” i „pokolenie Y”, wykazał różnice między nimi, omówił ich cechy, kompetencje, sposoby zachowań, wady i zalety a także nakreślił ich profil jako pracowników. Następnie Julia Koch-Mitka – kierownik badania opisała metody badań i sam projekt „Badanie rynku edukacji wyższej na terenie Dolnego Śląska” a wstępne wyniki badań przedstawił i w szczegółowy sposób omówił prof. Jacek Kurzępa – kierownik merytoryczny badania. Po przedstawieniu wyników badania nastąpiła dyskusja na ich temat a także na temat sytuacji absolwentów na rynku pracy i ofercie edukacyjnej.
Końcowe wyniki „Badania rynku edukacji wyższej na terenie Dolnego Śląska” oraz wnioski wynikające z badania zostaną podane w drugiej połowie kwietnia br.