W niedzielę, podczas Festiwalu Twórczej Wyobraźni w Wałbrzychu, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wręczyli niewielkie lalki, symbol kampanii promującej ideę rodzicielstwa zastępczego, kolejnym osobom, które zgodziły się wesprzeć akcję. Tym razem laleczki trafiły do rąk Ambasadorów Wałbrzycha – znakomitej pisarki Joanny Bator oraz aktora, wokalisty i reżysera spektakli muzycznych – Jacka Bończyka.
Materiałowe lalki, uszyte na podobieństwo tytułowej bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery, Ani z Zielonego Wzgórza, mają ważną misję. Ich zadaniem jest dotrzeć do osób, które chciałyby otworzyć swoje serca i domy dla dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Każdy kto otrzyma lalkę rozpoczyna zabawę „podaj dalej”. Ania przechodzi z rąk do rąk, poznaje nowych ludzi, odwiedza wiele domów, aż znajdzie ten jedyny, pełen miłości i zrozumienia. Osoba, która ją zatrzyma i zdecyduje się na ukończenie szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze, uratuje dzieciństwo i podaruje dziecku z placówki piękne życie.
- Niezwykle ważne jest dla nas wsparcie tak wrażliwych i zaangażowanych w tematy społeczne osób – mówi Magdalena Stefańska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Pomocy w Wałbrzychu. - Ani z Zielonego Wzgórza udało się odnaleźć miłość w domu Maryli i Mateusza. Trafiła do nich z domu dziecka. O takiej rodzinie marzy wiele dzieci, a my o takie szczęście dla nich walczymy – dodaje.
- Piękna akcja, postaram się podołać temu odpowiedzialnemu zadaniu – odpowiada Joanna Bator.
Na początku czerwca Ania trafiła także do rąk i serca niezwykłej aktorki należącej do grona Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF w Polsce działających na rzecz pomocy dzieciom – Magdaleny Różczki. W maju natomiast laleczkę przekazano Małgorzacie Rozenek – Majdan oraz Piotrowi Wojtasikowi - podczas programu na żywo w Dzień Dobry TVN.
W dziesięciu wałbrzyskich placówkach opiekuńczo – wychowawczych przebywa obecnie 140 dzieci, które pilnie potrzebują rodziny zastępczej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez akcję #AniaSzukaDomu próbuje dotrzeć do mieszkańców z informacją kto może zostać rodziną zastępczą, na czym polega idea rodzicielstwa zastępczego i na jakie wsparcie mogą liczyć opiekunowie zastępczy.
Obecnie trwa nabór na bezpłatne szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Każdy, kto chciałby pomóc dzieciom i dać im szansę na szczęśliwe życie – może zadzwonić lub napisać do pracowników Działu Pieczy Zastępczej (tel. 74 664 08 47, e-mail: piecza@mops.walbrzych.pl). Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo również na stronie internetowej: www.mops.walbrzych.pl/piecza-zastepcza/
Kampania społeczna została dofinansowana ze środków Fundacji EY.