Duży ekran smartfona
To jedna z kluczowych cech, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu telefonu dla starszej osoby. Powinien mieć przynajmniej 6 cali, a wyświetlacz musi być dobrej jakości. Dobrze sprawdzi się np. AMOLED lub IPS, które zapewniają wyraźne, żywe kolory oraz dobrą widoczność w różnych warunkach oświetleniowych. Istotna jest również regulacja czcionki w systemie (zarówno w Androidzie, jak i iOS), ponieważ pozwala dostosować tekst do preferencji użytkownika. To jest bardzo pomocne, szczególnie dla osób z problemami ze wzrokiem.
Prosta i intuicyjna obsługa
To ważny punkt, zwłaszcza jeśli senior do tej pory nie korzystał ze smartfona. Wiele telefonów pozwala np. włączyć tryb uproszczony. Cechuje go specjalny tryb z większymi ikonami, prostym interfejsem i czytelniejszymi czcionkami, dzięki czemu poruszanie się po menu nie sprawia większych kłopotów. Ponadto zazwyczaj w takich smartfonach domyślnie menu jest dość przejrzyste, a ustawienia intuicyjne. Dodatkowo skróty do najważniejszych funkcji (np. połączenia, wiadomości, kontakt z bliskimi) są łatwo dostępne.
Głośny dźwięk
To jeden z najważniejszych czynników w przypadku wyboru telefonu dla seniora. Dobre głośniki i wyraźny dźwięk wpływają na komfort korzystania z telefonu, co docenią osoby ze słabszym słuchem. Wysoka jakość audio, z minimalnym zniekształceniem dźwięku podnosi komfort odbywania rozmów telefonicznych.
Świetnie, kiedy smartfon posiada opcje VoLTE i HD Voice zapewniające lepszą jakość połączeń. VoLTE zapewnia czystszy, bardziej naturalny dźwięk podczas rozmów, a HD Voice pozwala na lepsze odwzorowanie tonów głosu, co sprawia, że rozmowy są lepiej zrozumiałe, nawet przy niższych poziomach głośności.
Fizyczne przyciski lub łatwa nawigacja
To elementy, na które nie zwraca uwagi przeciętny użytkownik, lecz są one bardzo ważne dla seniorów. Przycisk alarmowy SOS umożliwia szybki kontakt z bliskimi. Jeśli nie uda Ci się jednak znaleźć smartfona z takim elementem, samodzielnie ustaw skróty do ulubionych kontaktów. Ponadto w wielu modelach smartfonów, szczególnie starszych lub przeznaczonych dla starszych użytkowników, można znaleźć fizyczne przyciski do nawigacji (np. przyciski "Home", "Wstecz" czy "Menu"). Dzięki nim łatwiej wykonać podstawowe czynności, takie jak odbieranie połączeń, wracanie do ekranu głównego oraz przechodzenie między aplikacjami, a przy tym uniknąć przypadkowych dotknięć.
Aparat do wykonania zdjęć i prowadzenia wideorozmów
Skoro już stawiasz na smartfona, zwróć też uwagę na aparat. Polecamy taki o rozdzielczości 8-12 MP, który pozwala wykonywać czyste, wyraźne zdjęcia o wystarczającej jakości w codziennym użytkowaniu. Przy czym uwzględnij, że wysoka rozdzielczość nie zawsze oznacza najlepszą jakość zdjęć – ważne są także inne parametry, jak rozmiar matrycy czy jakość soczewek.